Mistři starých řemesel se představí ve Valašském muzeu v přírodě
Mistři starých řemesel se představí ve Valašském muzeu v přírodě
Věra Martinová. foto: Plakát.
Rožnov  – Již po dvacáté osmé se v areálu Dřevěného městečka setkají mistři starých řemesel, aby svůj um předvedli návštěvníkům programu „Dny řemesel a setkání kovářů“, který proběhne ve dnech 28. a 29. 7. 2018. 
   Návštěvníci se mohou těšit na ukázky prací více než 150 řemeslníků – 50 kovářů, tesařů, šindelářů, kameníků, klempířů, hrnčířů a dalších řemeslníků. K vidění budou staré profese při zpracování a opracování dřeva – výroba štípaných plotů, žebříků, loukoťových kol, násad do různého nářadí, dřevěných sudů, oken a dveří. 
   Mistři řemeslníci návštěvníkům názorně předvedou výrobu ručně štípaného šindele a pokrývání střech, výrobu cihel a kachlí, opracování kamene. Zpestřením programu budou ukázky drátování, práce košíkáře, hrnčíře, klempíře a soustružníka. Návštěvníci si mohou sami mimo jiné vyzkoušet práci na tkalcovském stavu či pletení slaměných ošatek.
   K obdivu všech bude připravený stodvacetiletý parní stroj a další unikátní benzínové motory, které budou pohánět štípačku a cirkulárku. Ve stáncích bude prezentována výroba různých druhů bižuterie, výrobků z včelího vosku, štípaných holubiček, broušení skla, zdobení a vytlačování perníků.  Ruční výrobu papíru představí papírna z Velkých Losin, jediná manufakturní dílna svého druhu ve střední Evropě. 
   V Radnici bude mistr stavitel projektovat stavební výkresy. K nahlédnutí bude výstava o přípravě výstavby nového areálu „Kolibiska“ a prezentace prací zaměstnanců technického útvaru. V Pálenici se seznámíte s tradičním pálením valašské slivovice. 
    Sjedou se kováři z celé České republiky, Slovenska a Maďarska a budou po celé dva dny předvádět na 11 výhních různé techniky zpracování železa. Přivítáme také členy představenstva a regionální zástupce Společenstva uměleckých kovářů, zámečníků a podkovářů Čech, Moravy a Slezska.
   Oživením programu bude podkování koní ve fojtském dvoře a výroba podkov. Odvážní návštěvníci si budou moci sami vyzkoušet ukovat hřebík nebo vypálit logo Dne řemesel do dřevěné destičky. Ve vestibulu Janíkovy stodoly bude otevřena výstavka kovářských prací z minulých let a výstava k obnově Libušína. Výrobu foukaného skla představí i mistr sklář Jan Bechný.
„Malí i velcí si budou moci po oba dny vyzkoušet svoji zručnost při stavění dřevěnice a zasoutěžit v sekání, řezání, zatloukání hřebíků, v jízdě na dřevěných koníčcích či při zdobení perníčků. Chybět nebudou v neděli ukázky sokolníků s dravci. Ve stáncích Lesů ČR a Vojenských lesů a statků ČR budou probíhat vědomostní soutěže s lesnickou tématikou. Pro soutěžící budou přichystány odměny“, uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea. 
   V sobotu budou po celý den vyhrávat Záhorská kapela. Od 15.00 hod. vystoupí na komorním amfiteátru Soubor písní a tanců Javořina. Cimbálová muzika Jiřího Nechanického nás provede nedělním dnem. Na Věru Martinovou se můžete těšit v neděli od 15.00 hod. na komorním amfiteátru Dřevěného městečka. 
   Pořad je realizován ve spolupráci s Lesy ČR, s.p., - Lesní správa Rožnov pod Radhoštěm.
PROGRAM
SOBOTA 28. 7. 2018
1030 slavnostní zahájení programu z pavlače fojtství
900 – 1800 ukázky lidových řemesel v celém areálu Dřevěného městečka
900 – 1800   k poslechu mezi řemeslníky vyhrává Záhorská kapela
1100 a 1400  soutěže zručnosti pro dospělé s dětmi – pódium na palouku (práce se dřevem – 
                    sekání, řezání, zatloukání hřebíků, sbíjení latí)
1500   komorní amfiteátr – Soubor písní a tanců Javořina
NEDĚLE 29. 7. 2018 
1030   slavnostní zahájení programu z pavlače fojtství                         
900 – 1800   ukázky lidových řemesel v celém areálu Dřevěného městečka
900 – 1800   ukázky sokolníků s dravci
900 – 1800   k poslechu mezi řemeslníky vyhrává Cimbálová muzika Jiřího Nechanického 
1100 a 1400   soutěže zručnosti pro dospělé s dětmi – pódium na palouku (práce se dřevem – sekání, řezání, zatloukání hřebíků, sbíjení latí)
1500 hod.     komorní amfiteátr – vystoupí Věra Martinová
VMP