Krajská knihovna zveřejnila nejpůjčovanější knihy roku 2023
Krajská knihovna zveřejnila nejpůjčovanější knihy roku 2023

Zlínský kraj – Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zveřejnila seznam nejpůjčovanějších knih roku 2023. Největší zájem měli zlínští čtenáři opět o české autorky v čele s Alenou Mornštajnovou, Kateřinou Tučkovou a Michaelou Klevisovou.

„Absolutně nejžádanějšími tituly napříč všemi kategoriemi při součtu tištěných knih i eVýpůjček se staly: silný a temný román Aleny Mornštajnové Les v domě (322 výpůjček). Druhé místo obsadila Bílá Voda (193 výpůjček), román Kateřiny Tučkové z období komunistického režimu rozkrývající perzekuci řeholnic z kláštera v horách na Jesenicku. Třetí příčku obsadila dvojnásobná držitelka ceny za nejlepší českou detektivku Michaela Klevisová s titulem Vraní oko (187 výpůjček),“ představuje vítězné tituly ředitel knihovny Jan Kaňka.

V kategorii beletrie pro dospělé v tištěných knihách obsadilo první příčku Osudné svědectví britského autora žijícího na Slovensku Roberta Bryndzy, sedmý díl série s populární vyšetřovatelkou Erikou Fosterovou.

Nejpůjčovanějším titulem z naučné literatury pro dospělé byly vzpomínky a osobní prožitky zkušeného novináře Tomáše Etzlera s názvem Novinářem v Číně: co jsem to proboha udělal?

V kategorii beletrie pro děti obsadil všechny přední příčky již po několikáté za sebou Deník malého poseroutky z pera amerického autora a vývojáře online her Jeffa Kinneyho. Milovaný knižní fenomén líčí zážitky čtenářsky oblíbeného antihrdiny. Jeho popularitě u dětí nahrávají mimo jiné komiksové pasáže, které vyprávění denních zážitků, trapasů a průšvihů prokládají.

Nejpůjčovanější eKnihou roku 2023 byl Les v domě Aleny Mornštajnové, který se stal současně absolutně nejžádanějším titulem vůbec. Nejpůjčovanější audioknihou pak byla detektivka Michaely Klevisové Prokletý kraj, načtená Petrou Špalkovou.

Kateřina Nosková