Jarní jazz & bluesové dny ve ValMezu představí umělce ze šesti zemí
Jarní jazz & bluesové dny ve ValMezu představí umělce ze šesti zemí
foto: Promo

Val. Meziříčí - Tradiční dávku kvalitního blues a jazzu opět nabízí další z cyklů Jazz & bluesových dnů. Jarní várka láká na sedm koncertů, z nichž ten první se odehraje v neděli 2. února a poslední mohou zájemci čekat v pondělí 27. dubna. V programu vystoupí Marianne Solivan, Steve „Big Man“ Clayton, Petra Börnerová i James Harries. Výhodné vstupenky na celou sérii jsou k dostání v klasických předprodejích.
   Podzimní mutace Jazz & bluesových dnů skončila teprve začátkem prosince a už druhý únorový večer zahájí americkoruské jazzové vokální duo Alison & Daniel jejich jarní vydání. Na druhý koncert cyklu si počkáme do března. V úvodu měsíce přijede na Malou scénu za oponou americká zpěvačka Marianne Solivan v kvartetu s hudebníky Walterem Fishbacherem, Petrem Dvorským a Ulfem Strickerem. U Marianne Solivan je věcí osobní cti vybraný cit pro klasický jazz a hájení tradičních hodnot jazzového projevu.
   Následně zavítá do Valašského Meziříčí divoký britský klavírista a zpěvák Steve „Big Man“ Clayton v doprovodu kapely The Wild Bluesmen. Clayton je laureátem tří ocenění British Blues Awards a také držitelem The Pinetop Award jako nejlepší Boogie Woogie Entertainer. Třetí jarní den bude patřit americké kapele Three For Silver z Portlandu v Oregonu. Ta objevuje posluchačům tradiční americkou hudbu, eklektickou směs folku, blues, country, americany, klezmeru a roots music, zpívanou Lucasem Warfordem, kytaristou a hráčem na basu s hrubou rašplí místo hlasivek, jehož stylový chraplák vyvažuje křišťálově čistý hlas akordeonistky jménem Willo Sertain. Nosným hlasem někde v „meziprostoru“ ten souzvuk doplňuje skvělý houslista.
   Dubnovou část zahájí britský písničkář James Harries. Ten přijede představit svou nejnovější desku Superstition. Jamesova hudba, autorská a originální, je melancholická i euforická, vždy však mezi jinými rozpoznatelná naléhavostí hlasového projevu. James ve své tvorbě nepostrádá hravost dítěte ani lyrickou představivost zralého básníka a jeho koncert je zábavou v nejlepším smyslu toho slova. Zpěvák s kytarou pobíhá po pódiu, srší vtipem, vypráví veselé historky, aby v příštím okamžiku zavřel oči a se srdcem na dlani zpíval dojemně romantický příběh.
   Posledních dvou koncertů spadajících do jarních jazz & bluesových dnů 2020 se ujme absolventka hudební fakulty Litchfield Jazz Camp Nicole Zuraitis v zády s Walter Fischbacher Trio a československá dvougenerační formace Petra Börnerová Trio. V dozvucích jarního cyklu přijedou se svými kapelami britské písničkářky Bex Marshall a Katie Bradley.
   Vstupenky v Turistickém inf. centru a na www.kzvalmez.cz, kde jsou k dostání i permanentky na všech 7 koncertů za výhodných 700 Kč.
Ondřej Smolka, PR Manager KZ VM p.o.