Hvězdy na zlínském Chodníku slávy letos odhalí Tatiana Dyková a bratři Formanovi
Hvězdy na zlínském Chodníku slávy letos odhalí Tatiana Dyková a bratři Formanovi
foto: ZFF

Zlínský kraj – Nové hvězdy na Chodníku slávy před Velkým kinem ponesou jména bratrů Formanových a Tatiany Dykové! Slavnostní odhalení hvězd se uskuteční 4. června během Zlín Film Festivalu.

Chodník slávy píše svoji historii v doprovodném programu Zlín Film Festivalu již od roku 2006. Ocenění pro osobnosti, které svou filmovou kariéru zahájili ve velmi mladém věku a úspěšně ji rozvíjí až do současnosti, se letos pořadatelé festivalu společně s Nadačním fondem Kapka naděje rozhodli udělit Tatianě Dykové a bratrům Formanovým. Čeká na ně jubilejní 40. a 41. hvězda.

„Poprvé jsem stála před kamerou ve svých patnácti letech v seriálu Prima sezona, který natáčel věhlasný Karel Kachyňa,“ vzpomíná na své herecké začátky Tatiana Dyková, která za hlavní ženskou roli ve filmu Bohdana Slámy Štěstí získala v roce 2005 Českého lva. Nominována byla naposledy letos za roli maminky ve filmu Bratři.

„Tatiana patří k předním českým herečkám, a přestože se sama považuje spíše za divadelní herečku, patří k nejvýraznějším osobnostem českého filmu posledních dvaceti letech,“ uvedla na adresu Tatiany Dykové umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová.

Potomci slavného režiséra Miloše Formana, výtvarník Matěj a herec, divadelník a loutkoherec Petr, si už jako několikaměsíční miminka zahráli ve filmu Zločin v dívčí škole. Skutečný úspěch je ovšem čekal o pár let později.

„Brácha Petr říká, že svůj vrchol filmové slávy jsme si užili, když nám bylo kolem šesti až osmi let v trilogii o rodině Homolků a od té doby že už to jen chabě doháníme. U něj mi to úplně nesedí, protože natočil od té doby nemálo pěkných rolí v dobrých a skvělých filmech. Ale u mě to úplně sedí. Od té doby jsem totiž opravdu ve filmu už nic tak zásadního a nepřehlédnutelného nedokázal,“ ohlédl se k počátkům uměleckého života obou bratrů Matěj Forman.

„Pravda, ušetřil jsem ve filmu Akumulátor nemálo peněz produkci za počítačový trik, když jsem zahrál bráchovi jeho druhé já a obešlo se to bez náročných a drahých efektů, ale za to se, předpokládám, hvězdy nedávají. Tedy beru to tak, že moje role v Homolkových září dodnes na nebi české kinematografie tak jasně, že se její odraz promítl i na zlínský chodník. A dobře, že jsme tam s bráchou spolu oba, protože stejně už ani my dnes nepoznáme, kterej je ve filmu kterej,“ dodává s úsměvem Matěj Forman.

Společné odhalení hvězd před zlínským Velkým kinem s Kapkou naděje se uskuteční v úterý 4. června v 16 hodin.

Kateřina Nosková