Galerie Stará radnice zve na společnou výstavu malířky Skočkové a skláře Divína
Galerie Stará radnice zve na společnou výstavu malířky Skočkové a skláře Divína
Sklo Divín. foto: DK Vsetín

Vsetín – Po téměř osmi letech se do Galerie Stará radnice Vsetín vrací akademičtí výtvarníci a učitelé Jitka Skočková a Josef Divín s výstavou nazvanou Malba – Sklo. Prezentace obrazů a objektů z foukaného skla bude zahájena 1. února v 17 hodin slavnostní vernisáží za účasti obou umělců. Výstavu uvede historička umění Olga Méhešová.

„Ač by tvorba obou umělců zasloužila samostatnou výstavu, jsem rád, že se rozhodli opět pro výstavu společnou stejně jako v roce 2015,“ uvedl organizátor výstavy Zdeněk Holoubek. Před osmi lety se Jitka Skočková a Josef Divín v Galerii Stará radnice na Vsetíně představili poprvé, v letošním únoru budou moci návštěvníci zhlédnout další z jejich děl. „Výstava bude opět příležitostí vychutnat si, jak se v prostoru díla obou umělců doplňují,“ doplnil s pozváním Holoubek.

„Chystanou výstavu můžeme považovat i za ozvěnu prezentace sklářské školy z Valašského Meziříčí, která patřila v roce 2022 v Galerii mezi nejnavštěvovanější,“ připomněl proběhnuvší výstavu Holoubek. Se Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou ve Valašském Meziříčí jsou oba výtvarníci úzce spjatí – Josef Divín je jejím absolventem a pedagogem, Jitka Skočková v minulosti také na sklářské škole vyučovala. „Vernisáž za přítomnosti autorů proběhne ve středu 1. února. O hudební doprovod se postarají členové skupiny Bulletproof Puppets. Výstavu pak bude možné navštívit každý den mimo pondělí od 14 do 17 hodin až do 5. března,“ dodal závěrem Zdeněk Holoubek.

JOSEF DIVÍN *1982

Sklářský výtvarník a pedagog Josef Divín pomocí různých technologií zpracování skla vytváří náměty převzaté často z krajiny a architektury. Ve skleněných objektech a obrazech zaznamenává nejen žhavou prchavost chvíle jejich vzniku, ale také osobní pocity z různých míst, které ho ovlivnily. Se zneklidňující emocionalitou podává svými abstraktními uměleckými díly svědectví o vlastním osobitém vnímání skutečnosti. Již 20 let se zabývá natavováním stříbrných folií na sklo. Svou tvorbu prezentoval od roku 2000 na 70 samostatných výstavách a 250 společných se účastnil. Jeho práce je zastoupena v tuzemských i zahraničních sbírkách (Itálie, Slovensko, Francie, Německo, Belgie, Dánsko, Polsko, Bulharsko, Holandsko a USA). Působí na Sklářské škole ve Valašském Meziříčí jako vedoucí oboru Design skla.

JITKA SKOČKOVÁ *1977

Jitka Skočková vystudovala obor propagační grafika na SUPŠ v Uherském Hradišti a poté pokračovala na Fakultě výtvarných umění při VUT v Brně v ateliéru malby prof. Jiřího Načeradského. Žije a tvoří ve Valašském Meziříčí. Malířské dílo Jitky Skočkové je velmi pestré jak barevně, tak tematicky. Tak jako ve snu se na jejích plátnech prolínají věci reálně viděné s příběhy, které latentně dlí někde v podvědomí a asociačně zasahují do malířského procesu. Jindy je naopak celé dílo komponováno na základě podstatně hlubší myšlenky či mediace, ale právě díky malířčině rukopisu a paletě jasných barev si i filozoficky těžká témata ponechávají svěžest a hravost. Autorka uspořádala přes 20 samostatných výstav a zúčastnila se téměř 50 výstav společných.

Mgr. Veronika Ježíková, DK Vsetín