Uherské Hradiště má svého Banksyho. Virtuální šifrovačka vás zavede na zajímavá místa
Uherské Hradiště má svého Banksyho. Virtuální šifrovačka vás zavede na zajímavá místa
foto: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Zlínský kraj – Hry, které nabízejí putování po různých stanovištích a luštění šifer, jsou stále populárnější. Jednu takovou nabízí i Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Díky ní se můžete vydat ulicemi města po stopách Slováckého Banksyho.
Velmi populárním umělcem současnosti, ač nikdo neví, kdo je a jak vypadá, je streetartový malíř Banksy. Jeho díla vycházející z bristolské undergroundové komunity jsou často satirická, s kulturním nebo politickým poselstvím.

Právě tento tajemný umělec posloužil jako inspirace Slováckému muzeu v Uherském Hradišti a místní softwarové společnosti. Z jejich spolupráce vzešla aplikace pro chytré telefony s názvem Slovácký Banksy. Jde o šifrovací hru jak pro zkušené luštitele, tak třeba i pro rodiny s dětmi.

„Nová aplikace se záměrně vyhýbá konceptu klasických turistických průvodců, proto je její součástí herní prvek – šifra, a také imaginární postava streetartového umělce, který zavítal i do našeho města,“ uvádí člen realizačního týmu Tomáš Chrástek ze Slováckého muzea a upřesnil, že softwarová firma nabídla pro šifrovačku technické zázemí, zatímco Slovácké muzeum dodalo aplikaci obsah.

Hráči si mohou vybrat ze dvou úrovní obtížnosti a podle toho jim aplikace určí výchozí bod. Odtud pak po vyluštění šifry postupují na další místa. Na každém stanovišti se setkají s malbou nebo prostorovou instalací Slováckého Banksyho a příslušný novinový článek jim objasní, co se na místě stalo a proč si umělec vybral právě toto místo.

„Základní koncept byl vytvořit aplikaci, která by místním, ale i návštěvníkům města přiblížila zajímavá, známá i méně známá místa a události v Uherském Hradišti. Připomněli jsme například dějiny továrny TON, kde se dnes nachází obchodní dům,“ prozradil vedoucí oddělení archeologie slováckého muzea Tomáš Chrástek.

Prvním krokem je tedy stažení aplikace do chytrého telefonu. Hra je zcela zdarma a lidé ji najdou na obvyklých platformách jako Google play nebo Appstore. Šifrovačku nabízí Slovácké muzeum už několik měsíců, za tu dobu si ji do svého telefonu stáhly stovky uživatelů.

Kateřina Nosková