Festival Světlo Valmez již podruhé velkolepě rozzáří Valašské Meziříčí
Festival Světlo Valmez již podruhé velkolepě rozzáří Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí - Po loňském pilotním projektu chystají letos pořadatelé ze spolku Festival světel Valašsko další ročník unikátního festivalu Světlo Valmez. Kromě velkého úspěchu prvního ročníku u návštěvníků, kteří centrum Valašského Meziříčí zaplnili doslova do posledního místa, bylo dalším rozhodujícím faktem vítězství festivalu v prestižní ceně udělované Českou eventovou asociací – Event roku 2017 pro veřejnost. Festival se bude konat v pátek 7. září.
   Svou unikátnost si festival získal jednak díky přímému propojení místních dětí ze základních a mateřských škol do tvorby obsahu festivalu, ale také díky své interaktivitě. Více než 700 dětských kreseb bylo po celý večer promítáno na jednu z budov na náměstí. V letošním roce se zapojilo více škol také z okolí ale i zahraničních partnerských měst a celkem se bude promítat přibližně 2500 obrázků na tři budovy v centru města. Festival však nabídne mnoho dalších světelných instalací po celém centru Valašského Meziříčí. Světovým unikátem je také propojení s hudební stránkou festivalu, která na světelných festivalech bývá opomíjena.
   Největším tahákem ale zůstává stejně jako v loňském roce osm minut dlouhý videomapping na čelní stranu budovy Zámku Žerotínů. Ta se během celého večera několikrát rozpohybuje a promění ve velkolepou show za použití těch nejvýkonnějších a nejmodernějších projektorů, které jsou v současné době k dispozici. Celkem pořadatelé chystají 18 světelných instalací v centru města a jednu na jednom z okolních kopců. Kreativní instalace vznikají pod vedením dramaturga a hlavního choreografa festivalu Martina Vozára. Jedinečnost festivalu zajišťuje také propojení s hudební a gastro částí festivalu. Letos pořadatelé chystají kromě hudební stage na náměstí také další v městské části zvané Krásno. Umělecké obsazení bude stejně kvalitní jako u multimediálních instalací a návštěvníci tak budou moci po delší době naživo slyšet Jana P. Muchowa, jenž je známý svou tvorbou filmové hudby, za kterou si odnesl už 4 sošky Českého lva, ale také spoluprací s Tata Bojs, Annou K. nebo Václavem Neckářem. Další hudební lahůdkou bude jistě vystoupení mladé hvězdy současné pop music Thoma Artwaye. Ten zde naposledy hrál coby předskokan Glena Hansarda, tentokrát se předvede s celou kapelou. Něžné pohlaví bude mít zastoupení v Kláře Vytiskové. Porotkyně známé televizní talentové soutěže přijede se svou kapelou Klara & The Pop. Dále program nabídne britského písničkáře a držitele ceny Apollo Adriana T. Bella, výjimečnou show bubeníků Groove Army za doprovodu DJ nazvanou Royal Squad a taky domácí skupinu Tichonov, které se po více než dvou letech vrací na pódia.    Dokonalým propojením vizuální a hudební tvorby pak bude varhanní koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie spojený s uměleckou projekcí celého stropu kostela.
   Zajímavý koncept pořadatelé také zvolili pro třetí a neméně důležitou část programu, kdy chtějí aby si návštěvníci odnesli z večera také gastronomické zážitky. Celé centrum bude rozděleno do několika gastro zón a v každé si návštěvníci kromě klasických festivalových jídel budou moci najít i exotické pokrmy a ochutnat například paragvajské empanadas, columbijské arepas nebo mexické nachos a burritos.
   Doprovodný festivalový program bude zahájen už dopoledne edukativním programem Meopta – kouzelný svět optiky v prostorách KZ Valašské Meziříčí. Slavnostní zahájení pak proběhne na Valašskomeziříčském náměstí v osm hodin vystoupením jednich z finalistů soutěže Československo má talent Tron Dance Slovakia.
   Pro teenagery pořadatelé chystají youtuberskou lahůdku, kterou ale chtějí do poslední chvíle držet pod pokličkou, nicméně prozradili, že to bude velkolepé.
   Celý festivalový program je zdarma a dramaturgicky a organizačně se na něm podílí jak město Valašské Meziříčí tak Kulturní zařízení a Základní umělecká škola Alfréda Radoka.
Jiří Baroš, marketingový ředitel festivalu