Dvojvýstava odhaluje dávné tajemství ovoce. Jak se sušilo, pálilo a pilo
Dvojvýstava odhaluje dávné tajemství ovoce. Jak se sušilo, pálilo a pilo
foto: Muzeum regionu Valašsko

Val. Meziříčí – Dva různé způsoby dřívějšího zpracování ovoce představuje dvojice vzájemně propojených výstav, která odstartuje v pátek 1. července na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. První s názvem Někdo to rád sušené přibližuje tradici starých sušáren a Muzeum regionu Valašsko za ní získalo ocenění v prestižní soutěži Gloria musaealis. Druhá se jmenuje Po kalíšku dáme a zavede vás do historie výroby i konzumace pálenky.

Výstava Někdo to rád sušené zažila premiéru loni na podzim v jiné pobočce muzea na zámku Vsetín. Zajímavě pojatý počin slavil úspěch nejen u veřejnosti, ale i odborné poroty celostátní soutěže českých muzeí a galerií Gloria musaealis, která ho dekorovala Zvláštním oceněním v kategorii Muzejní výstava roku 2021. Návštěvníci se mohou těšit nejen na spoustu unikátních historických exponátů a zajímavých informací, ale i řadu hravých interaktivit. „Patří mezi ně i zmenšená věrná kopie tradiční sušírny ovoce, do níž si můžete vlézt a představit si, jak asi celý proces sušení probíhal,“ nastínila kurátorka výstavy Ivana Spitzer Ostřanská.

Druhá výstava se jmenuje Po kalíšku dáme a už z názvu je jasné, že v tomto případě jde o zpracování ovoce do stavu kapalného. Nepřibližuje ale pouze onen mystický proces destilace a následného koštování ovoce. Gró výstavy tvoří sklo na pálenku ze sbírek muzea vyrobené v Krásně nad Bečvou, Karolinině huti v Novém Hrozenkově a Mariánské huti ve Velkých Karlovicích. „K nejstarším nádobám na pálenku z Valašska patří svatební pohárky či plucky na slivovici pro svatební mládence a speciální odlivky s komínkově prodlouženým hrdlem. K vidění bude i historická destilační kolona na výrobu pálenky a mnoho dalšího,“ uvedla kurátorka této části dvojvýstavy Kamila Valoušková. Přehlídku exponátů a zajímavostí týkajících se slivovice doplňují I informace o tzv. kořalečním moru, který sužoval Valašsko ve 2. polovině 19. století.

Součástí obou výstav budou také doprovodné akce. Muzeum regionu Valašsko o nich bude informovat na stránkách www.muzeumvalassko.cz a Facebooku @muzeumregionuvalassko. Pro zájemce připravuje také komentované prohlídky a od září i lektorské programy pro školy. Objednávat lze na adresách ostranska@muzeumvalassko.cz (Někdo to rád sušené) nebo valouskova@muzeumvalassko.cz (Po kalíšku dáme).

Při návštěvě zámku Kinských rozhodně nevynechejte ani moderně pojatou multimediální expozici Člověk v krajině, krajina v lidech. Děti se mohou vyřádit v muzejních hernách a dospělí určitě ocení pohodovou atmosféru stylové zámecké kavárny. Pro tělesně postižené a hůře se pohybující návštěvníky je připraven výtah, nechybí ani speciální prostory pro maminky s nejmenšími dětmi.

Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzeum regionu Valašsko, p. o.