Dobové drama s Eliškou Křenkovou v hlavní roli ukazuje baťovský svět 30. let
Dobové drama s Eliškou Křenkovou v hlavní roli ukazuje baťovský svět 30. let
foto: Stanislav Honzík

Zlínský kraj – Výraznou zlínskou stopu bude mít nový dobový snímek Úsvit, ve kterém si hlavní roli zahraje Eliška Křenková. Nový film režiséra a producenta Matěje Chlupáčka ukazuje baťovský svět 30. let, některé scény se dokonce točily přímo ve Zlíně.
Scenárista Miro Šifra zasadil děj filmu do roku 1937, kdy do slovenského města Svit přijíždí těhotná lékařka se svým manželem, ředitelem továrny. Ten má spolu s dalšími „baťovskými“ lidmi postavit nové město po vzoru Zlína. Jejich plán ale naruší tajemný nález v areálu továrny…

Svůj nový film definoval režisér Matěj Chlupáček jako detektivku s hlavní ženskou postavou, která není policistou nebo vyšetřovatelem, ale zatímco všichni ostatní si vytvoří závěry podle toho, co se komu hodí, ona jediná chce vypátrat pravdu. Do role hlavní hrdinky Chlupáček obsadil Elišku Křenkovou. V dramatickém příběhu si dále zahrají Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Ladislav Hampl a další.

„Myslím, že Úsvit by diváky mohl zaujmout tím, že jde o moderní dobovku. Mám pocit, že ve světě je tento trend už docela patrný, na historické události se filmaři dívají současným pohledem. To znamená, že příběh se klidně může odehrávat dnes, ale zasazení do historických kontur mu dává hloubku a kontext,“ vysvětluje Matěj Chlupáček.

Na otázku, proč se film odehrává právě v „baťovské“ době a jaký je jeho přesah do současnosti, odpovídá Matěj Chlupáček takto: „Baťovský svět pro nás reprezentuje relativně striktní rozdělování toho, co dělají muži, co dělají ženy, kam ženy patří a kam už by patřit neměly. Tím, co Helena objevuje během vyšetřování, postupně rozkrývá genderová témata té doby, postavení ženy ve společnosti, což je stále aktuální otázka. A další věc je politický aspekt, kdy sledujeme příběh vyšetřování, jehož výsledek je vlastně rozhodnutý předem, což je také velmi současné.“

Představitelka hlavní postavy Heleny, Eliška Křenková, k aktuální filmové výzvě podotkla: „Mě na Úsvitu baví to, že z detektivky se přelije do vztahového dramatu. Můj filmový manžel Alois nadsadí nad vztah úspěch firmy, zatímco moje postava Heleny, nadsadí nad vztah pravdu, po které pátrá ona.“

Postava Heleny je po celou dobu těhotná, a tak Eliška v rámci autenticity strávila několik týdnů před začátkem natáčení s maketou těhotenského bříška, aby si osvojila typickou chůzi a pohyby. „Dokonce jsem s ním letěla i do Toskánska,“ dodává s úsměvem herečka.

Film se natáčel například v Lysé nad Labem, Lhotě za Prahou, ale také ve Zlíně, konkrétně v Památníku Tomáše Bati. Premiéra filmu je plánovaná na podzim roku 2023.

Kateřina Nosková