DK a Kino Vatra se připojí k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu bohatým programem
DK a Kino Vatra se připojí k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu bohatým programem

Vsetín - Výstava, divadlo pro žáky a studenty i promítání filmu – tak Dům kultury Vsetín ve spolupráci s Kinem Vatra připomene Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Vzpomínkový týden zahájí putovní výstava „Neztratit víru v člověka“, kterou bude foyer Kina Vatra hostit od 23. ledna. V pátek 27. ledna bude program věnován školám – studenti budou moci v Divadle v Lidovém domě zhlédnout monodrama v režii Jakuba Hekla „Magen David“. Týden tematického programu uzavře v neděli 29. ledna Kino Vatra projekcí filmu Démanty noci podle povídky Arnošta Lustiga.

„Při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu dlouhodobě spolupracujeme s Židovským muzeem v Praze a přivážíme do Vsetína velmi zajímavé a kvalitně zpracované tematické výstavy,“ uvedl produkční Domu kultury Vsetín Zdeněk Holoubek. V letošním roce byla propůjčena výstava Neztratit víru v člověka, která představuje osudy šesti židovských dětí od roku 1938 do roku 1945 v kontextu historických událostí. Osobní příběhy jsou pro návštěvníky výstavy klíčem k historickým událostem předválečného a válečného Československa. Výstava bude k vidění ve foyer od 23. ledna do 26. února dle otevírací doby Kina Vatra.

„Stejně jako v minulých letech chystáme také divadelní představení pro školy, či filmovou projekci,“ prozradil produkční Holoubek. Studenti budou mít v pátek 27. ledna příležitost zhlédnout představení Magen David na motivy knihy „Očima dítěte“ vycházející z deníku židovské dívky Ilsy Eichnerové. „Monodrama přibližuje pohnutý osud mladé dívky během událostí holocaustu a ukazuje především na hodnoty, díky nimž nalezla vnitřní sílu, kterou u jejího národa symbolizuje Davidova hvězda, tedy hebrejsky Magen David,“ přiblížil téma divadelní hry režisér Jakub Hekl. V hlavní roli se představí Petra Benediktyová.

Program připomínkového týdne uzavře nedělní projekce. „Kino Vatra Vsetín uvede restaurovanou kopii prvního filmu režiséra Jana Němce ‚Démanty noci‘. Film podle povídky Arnošta Lustiga vypráví příběh dramatického útěku dvou českých mladíků z transportu smrti,“ doplnil dramaturg vsetínského kina Petr Mašata. Projekce se uskuteční v neděli 29. ledna od 19:30.

Mgr. Veronika Ježíková, DK Vsetín