Vykutálený řemeslník. Vybral zálohy, ale práci neodvedl
Vykutálený řemeslník. Vybral zálohy, ale práci neodvedl
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Policejní komisař z oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně podal návrh na podání obžaloby proti obviněnému třiatřicetiletému muži z obce u Zlína ze spáchání trestného činu podvod, protože po dobu minimálně jednoho roku uváděl v omyl zájemce o různé, převážně truhlářské, práce. Vybral od nich zálohu na provedení prací, ale peníze si nechával pro vlastní potřebu a práci neodvedl. V případě odsouzení hrozí muži trest odnětí svobody až na pět let.

Na případu začali pracovat nejprve kolegové z Mostu začátkem loňského roku, kteří muže po pár měsících obvinili ze spáchání trestného činu podvod. Muž ale v trestné činnosti pokračoval i po sdělení obvinění a případem se začali zabývat policisté ze Zlína. Ve Zlíně sepsal se zájemci Smlouvy o dílo, v nichž se zavázal postavit pergolu, zahradní domek, rekonstruovat střechu, podlahu nebo zhotovit komín. Celkově tak v sedmi případech připravil objednatele o více než 320 tisíc korun, které mu poslali na zakoupení materiálu, přičemž s pracemi ani nezačal. V dalších dvou případech sice začal pracovat, ale dílo nedokončil a navíc byla kvalita jeho práce velmi špatná, proto si museli objednatelé zajistit jinou firmu k dokončení.

Kriminalisté zjistili, že má od ledna roku 2021 pozastavené živnostenské oprávnění, nevlastní řidičské oprávnění, nebankovním institucím dluží stovky tisíc korun a za obdobnou trestnou činnost byl již vloni odsouzen a je ve zkušební době. V rejstříku trestů má dva záznamy pro majetkovou trestnou činnost.

Muž se ke svému jednání přiznal a zdůvodnil ho špatnou finanční situací, kterou se již snaží řešit.

por. Bc. Monika Kozumplíková, Policie ČR Zlín