Rozsáhlý požár v Otrokovicích zaměstnal desítky jednotek hasičů
Rozsáhlý požár v Otrokovicích zaměstnal desítky jednotek hasičů
foto: Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje

Zlínský kraj – Ve středu v 5:27 hodin byl na krajské operační a informační středisko ohlášen rozsáhlý požár průmyslového objektu v Otrokovicích. K události bylo postupně vysláno několik desítek profesionálních i dobrovolných jednotek hasičů a vyhlášen byl nejvyšší, tedy zvláštní stupeň poplachu.

Na místě byla požárem zasažena průmyslová hala včetně přilehlých obchodních prostor. Zásah je vzhledem k počasí a rozlehlosti budov velmi náročný. Byl zřízen štáb velitele zásahu a obyvatelé byli informováni o nebezpečných zplodinách v ovzduší. Na místo byla velitelem zásahu povolána také jednotka z Vyškova s dronem, a to z důvodu komplexního pohledu na celý prostor požářiště. U události zasahují i příslušníci chemické laboratoře z Frenštátu pod Radhoštěm, kteří měří koncentraci škodlivin v ovzduší.

V poledne na místě zasahovalo celkem 38 jednotek, 200 hasičů a 67 kusů hasičské techniky.

V odpoledních hodinách byl upraven stupeň poplachu na třetí a snížen počet jednotek na místě události. Ve 20:15 hodin byl zrušen štáb velitele zásahu a provedena redukce sil a prostředků. Na místě na dohlídku zůstali profesionální hasiči z centrální stanice Zlín a jednotky sboru dobrovolných hasičů.

První hrubý odhad vyšetřovatele požárů je stanoven v řádech desítkách milionů korun. Dnes (ve čtvrtek) ráno se sejde tým vyšetřovatelů požárů Hasičského záchranného sboru České republiky a Policie České republiky. Vyšetřování bude prováděno prozatím pouze z vnější strany budovy s ohledem na bezpečnost a vyjádření statika, který označil zbylou konstrukci za nestabilní. Na místo bude opět povolána jednotka s dronem z Vyškova.

I když ještě nebyla ukončena činnost hasičů na místě, velké poděkování patří všem zasahujícím složkám integrovaného záchranného systému, které se podílely na likvidaci velmi náročného požáru ve ztížených podmínkách. Poděkování patří i městu Otrokovice za zajištění pitného režimu a potravin pro zasahující.

por. Mgr. David Martinec, HZS Zlínského kraje