Rozhodnuto: Medvěd musí pod zámek. Dnes zabil další dvě ovce
Rozhodnuto: Medvěd musí pod zámek. Dnes zabil další dvě ovce
Medvědí klec z Malé Fatry.

Valašsko - Ještě minulý týden se odborníci dohadovali, co udělat s medvědem, který valašských chovatelům pravidelně decimuje stavy hospodářských zvířat. Když ale o uplynulém víkendu napadl v Jarcové kohouta a v Jablůnce zranil ovce, bylo rozhodnuto. Medvěd se musí odchytit. Šelma navíc zcela ztratila strach z lidí, takže ho můžete potkat prakticky kdekoliv. Zcela nejčerstvější útok proběhl v noci ze včerejška na dnešek - medvěd v Rajnochovicích zabil další dvě ovce.
   O odchyt požádaly čtyři obce - Jarcová, Oznice, Bystřička a Jablůnka. Podle úřednických manuálů však lze žádost vyřídit nejdříve za 15 dní. Pokud ale úřady chtějí, aby na Valašsku zbyly ještě nějaké ovce, musí úřednické zvyklosti stranou. „Standardní průběh není možné nyní respektovat, zákon nám umožňuje realizovat odchyt už teď v době řízení,“ uklidnil chovatele hejtman Jiří Čunek. Zároveň ve středu i jmenoval tým odborníků, kteří budou hon na huňáče dirigovat. O náklady se podělí Zlínský kraj spolu s obcemi.
   Ze slovenské Malé Fatry proto v úterý večer přivezli ochránci přírody do Oznice speciální klec na odchyt medvědů. Jelikož nebyla zcela funkční, řemeslníci se ihned pustili do její opravy.
Dnes ve čtvrtek 18. října se na obecním úřadě v Oznici radili odborníci a starostové dotčených obcích na dalším postupu, především klíčové otázce - kam několik set kilo vážící klec umístit. Nakonec se dohodli a ocelová past byla umístěna na veřejnosti neznámé místo. Uvnitř by měla být nastražena nějaká medvědí laskomina, nejlépe med nebo zapáchající maso. Nyní je také třeba rozmístit pachové stopy, které by brtníka ke kleci nalákaly.
   Jelikož má medvěd velký akční rádius, bude velice složité umístit léčku na správné místo ve správný čas. To může trvat týdny. Když před osmnácti lety chytali Míšu z Brodské, trvalo to tři týdny.
ECHO Valašska