Pozor na podvody na bazarových portálech
Pozor na podvody na bazarových portálech
foto: Policie ČR Zlín

Zlínský kraj – Počet oznámených podvodů spáchaných prostřednictvím internetu s právní kvalifikací trestný čin za poslední rok stoupl trojnásobně oproti letům 2020 a 2021. Policisté ve Zlínském kraji specializující se na kyberkriminalitu v roce 2020 vyšetřovali 198 případů podvodného jednání, v roce 2021 to bylo 230 případů a v roce 2022 jich evidujeme 657.

K 31. květnu tohoto roku prověřujeme už 316 oznámení. Mezi nejrozšířenější patří tzv. reverzní inzertní podvody. Tento typ podvodného jednání spočívá v tom, že pachatel reaguje na inzerované zboží a poškozenému nabídne platbu přes platební kartu a vyzvednutí zaplaceného zboží kurýrní službou, kde jsou již peníze uloženy a za tímto účelem zašle odkaz na podvodnou platební bránu. Poškozeného zmanipuluje tak, aby vyplnil své číslo platební karty, případně sdělil přístup do internetového bankovnictví.

Prostřednictvím 20 sekundového preventivního spotu promítaného v určitém časovém intervalu na 95 LCD obrazovkách v 74 vozech MHD Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice,
s. r. o. chceme cestující upozornit, jak takový inzertní podvod na bazarových portálech probíhá, a to včetně varování, aby lidé neposkytovali přihlašovací údaje do internetového bankovnictví nebo údaje k platební kartě.

Kampaň poběží v termínech od 15. června do 15. července a od 1. září do 14. října 2023
a klade si za cíl předcházet protiprávnímu jednání v on-line prostoru, snížit nápad trestné činnosti, ale především snížit počet podvedených lidí, kteří přicházejí o své mnohdy celoživotní úspory, jak se také stalo v nedávno medializované kazuistice: Při prodeji kávovaru přišla o více než čtyři sta tisíc korun - Policie České republiky .

Ministerstvo vnitra České republiky přispělo na tuto preventivně informační kampaň částkou 30 000 korun na základě předloženého projektu Krajského ředitelství policie Zlínského kraje, který podalo do resortního „Programu Ministerstva vnitra v oblasti prevence kriminality na rok 2023“.

por. Bc. Jitka Lysáčková, Policie ČR Zlín