Bankovní úřednice zachránila zamilované naivce čtvrt milionu
Bankovní úřednice zachránila  zamilované naivce čtvrt milionu
foto: Zdeněk Kment

Zlínský kraj – Podvod, který měl následovat, odstartovala v listopadu loňského roku žádost o přátelství na sociální síti, kterou pětašedesátiletá žena potvrdila a začala komunikovat s „českým lékařem z Prahy, který byl právě na misi v Jemenu“.

Po čase jejich platonický vztah vyústil v touhu po vzájemném poznání. Muž ženě napsal, aby jeho zaměstnavatele požádala o dovolenou, za kterou měla žena zaplatit kvůli uvolnění lékaře z mise. Jednalo se o částku 5100 euro za dovolenou a 5000 euro za letenky. Žena tolik peněz neměla. V bance dala příkaz k úhradě na 100 tisíc korun. Muž ale psal, že peníze nepřišly. Žena totiž číslo účtu nenapsala přesně a z banky jí přišel dopis, že účet neexistuje.

Následoval druhý pokus. Žena navštívila banku ve Zlíně, kde si chtěla požádat o půjčku 250 tisíc korun, aby měla dostatek finančních prostředků na zaplacení dovolené jejího nového přítele. Svěřila se se svým příběhem bankovní úřednici a ta duchapřítomně zavolala na linku tísňového volání policie s podezřením, že se žena zřejmě stala obětí podvodu. Tím jí zachránila čtvrt milionu korun, který by žena musela splácet ze svého důchodu.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod ve stadiu pokusu. Pachateli hrozí v případě jeho vypátrání trest odnětí svobody až na pět let.

por. Bc. Monika Kozumplíková, Policie ČR Zlín