Policisté na hranicích asistovali při předávání medvíďat
Policisté na hranicích asistovali při předávání medvíďat
foto: Policie ČR Zlín

Valašsko - Policisté v těchto dnech nad rámec standardních činností provádí kontroly v místech bývalých hraničních přechodů se Slovenskem, a to ve Starém Hrozenkově, Strání, Střelné, Brumově – Bylnici a Velkých Karlovicích. Policisté prozatím zkontrolovali téměř 30 tisíc vozidel mířících do České republiky a přibližně stejný počet osob vyjíždějících z naší republiky. Do naší země nevpustili 326 osob, vycestovat z republiky odepřeli 403 lidem.
   Podle policistů sloužících v současné době na bývalých hraničních přechodech jsou lidé ve většině případů vůči nařízením vlády a ministerským opatřením chápaví a vstřícní, ovšem najdou se i jedinci, kteří upřednostňují své individuální potřeby, nechtějí nařízení respektovat a chovají se k policistům arogantně. Takoví lidé, pokud neuspějí na jednom místě, zkouší přejet přes hranice na vedlejších hraničních přechodech, ovšem neúspěšně, protože policisté si informace předávají a navíc se na všech místech dodržují opatření stejně.
   Naštěstí se najdou i úsměvavé okamžiky, jako například v pondělí na bývalém hraničním přechodu v Brumově – Bylnici. Každodenní práci tam policistům zpříjemnila asistence při předávání dvou medvíďat na slovenskou stranu. Dvě tříměsíční medvědí mláďata po domluvě s policisty z cizinecké policie na hranice včera odpoledne přivezl chovatel ze Žatecka. Za dodržení všech hygienických pravidel si medvíďata převzali pracovníci kontaktní zoologické zahradě v Liptovském Mikuláši, kde budou mít mláďata nový domov. Byla to jediná schůdná cesta, jak medvíďata na Slovensko dostat.
Policisté velmi kladně hodnotí vstřícnost představitelů jednotlivých obcí, kteří nám pomohli a poskytli prostory a zázemí při zřizování odbavovacích míst na bývalých hraničních přechodech. Díky jejich pomoci máme na těchto místech technické zázemí pro výkon služby a policisté, kteří slouží ve dvanáctihodinových službách, mají možnost odpočinku.
mjr. Mgr. Lenka Javorková, mluvčí policie ČR Zlín