Podvodník okradl lidi minimálně o 680 000. Policie radí jak nenaletět
Podvodník okradl lidi minimálně o 680 000. Policie radí jak nenaletět
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Policisté z oddělení analytiky a kybernetické kriminality podali návrh na podání obžaloby proti devětadvacetiletému muži z Karlových Varů obviněnému ze spáchání trestného činu podvod, protože inzeroval na bazarovém portálu na internetu vozidla a stroje, za které inkasoval peníze, nicméně zboží nedodal. Čtyřem potenciálním kupcům tím způsobil škodu ve výši 680 tisíc korun.

Muž nabídl k prodeji traktor, za který mu zájemce poslal v sedmi platbách celou kupní cenu – 250 tisíc korun, nicméně stroje se nedočkal. Oznámil proto podezření z podvodu na policii ve Zlíně. Stejným způsobem připravil o peníze další tři zájemce o koupi historického vozidla Škoda Felicia, za které mu zaplatili zálohy v rozmezí od 100 do 200 tisíc korun, nicméně vozidlo ani po urgencích neobdrželi.

Trestní oznámení přijali policisté ve Zlíně, v Kroměříži a v Ústí nad Orlicí v průběhu června a v prosinci loňského roku. Všechna trestní oznámení poté prověřovali kriminalisté ve Zlíně, protože jednotlivá trestní oznámení vykazovala stejné znaky.

Analytickou činností kriminalisté zjistili, že peníze, které zájemci za vozidla platili, vybírala z bankomatu tatáž žena. Dalším šetřením vyšlo najevo, že žena poskytla svůj účet k dispozici neznámému muži. Podle jeho instrukcí vybírala peníze, které si nechával za nabízené zboží posílat na její účet, a předávala mu je. Dalšími analýzami postupně policisté dospěli k osobě pachatele, kterého žena při rekognici neomylně poznala mezi dalšími muži.

Kriminalisté muže v únoru letošního roku obvinili z podvodu. Muž se ke svému jednání v celém rozsahu přiznal. Za stejnou trestnou činnost byl v minulosti trestaný již 7 x, v současné době ho prověřují policisté na dalších místech ČR. V případě odsouzení by mohl za mřížemi strávit až pět let.

PREVENTIVNÍ RADY

Inzertní podvody

Podvodná jednání na internetových inzertních portálech mají většinou totožný scénář a probíhají zpravidla písemnou formou. Velmi často evidujeme inzertní podvody na online bazarech jako je Aukro, Bazoš, Sbazar, Vinted nebo Marketplace na platformě Facebook.

Aby podvodníci nalákali co nejvíce obětí, nejčastěji zveřejňují inzeráty na žádané položky jako je elektronika nebo značkové zboží. Cena pak bývá velmi výhodná, někdy až podezřele nízká. Při komunikaci se budou vyhýbat osobnímu předání a zaslání zboží na dobírku, jelikož si tak můžou co nejvíce zachovat svoji anonymitu. Aby z vás dostali peníze co nejrychleji, často budou tvrdit, že má o položku zájem i jiný uživatel, ale pokud zašlete peníze ihned, věc připadne vám. Jakmile budou mít platbu u sebe, přeruší veškerou komunikaci nebo se ještě různými sliby a ujišťováním budou snažit oddálit moment, kdy zjistíte, že jste byli podvedeni.

Pokud se rozhodnete něco objednat z online bazaru, domluvte se s prodejcem na zaslání na dobírku nebo osobním odběru. Nepodléhejte nátlaku, že musíte za zboží zaplatit co nejdříve, dejte si na čas a koupi si promyslete. Balíček si po obdržení rozbalte a zkontrolujte, zdali přišlo, co jste si objednali. V případě podvodu kontaktujte policii, a to i když částka pro vás nebude nijak vysoká. Škody způsobené jedním pachatelem se v těchto případech sčítají a je možné, že podvodníka, který připravil o peníze vás, mají policisté již v hledáčku. Chráníte tak bezpečí budoucích nákupů svých i ostatních.

Preventivní rady a doporučení, jak nenaletět podvodníkům na online bazarech:

- Cenové nabídky si porovnejte u více prodejců, vyhněte se podezřele nízkým cenám.
- Domluvte se s prodejcem na osobním předání nebo na zaslání na dobírku.
- Nepodléhejte nátlaku, koupi si promyslete.
- Až vám balíček dorazí, co nejdříve zkontrolujte jeho obsah pro případnou reklamaci.
- Pokud se stanete obětí podvodného jednání, kontaktujte Policii České republiky na tísňové lince 158 nebo na policejní služebně.

por. Bc. Monika Kozumplíková, Policie ČR Zlín