Organizovaným zlodějům aut hrozí až desetileté trest odnětí svobody
Organizovaným zlodějům aut hrozí až desetileté trest odnětí svobody
Ilustrační foto

Zlínský kraj - Vyšetřovatel krajských kriminalistů ukončil v těchto dnech vyšetřování případu rozsáhlých krádeží vozidel, kterých se dopouštěla organizovaná skupina cizinců, a krajskému státnímu zastupitelství předložil spis s návrhem na podání obžaloby. Pětici obviněných mužů viní z krádeže 28 většinou nových aut prémiových značek se škodou 14 milionů korun. V případě prokázání viny hrozí obviněným až desetiletý trest odnětí svobody.
   Krajští kriminalisté specializující se na majetkovou trestnou činnost, konkrétně na krádeže motorových vozidel, zadrželi organizovanou, vysoce sofistikovanou skupinu společně s kolegy z Národní kriminální agentury policejního sboru Slovenské republiky vloni v červnu, kdy pětice podezřelých skončila na Slovensku ve vydávací vazbě. Následovalo množství domovních prohlídek a dalších procesních úkonů, tak abychom zajistili dostatečné množství důkazních materiálů k usvědčení pachatelů, zejména identifikovatelné díly z odcizených vozidel. Zadržené osoby nám kolegové ze Slovenska postupně vydali k trestnímu stíhání vloni v říjnu. Vydání osob do České republiky trvalo více jak 3 měsíce.
   V těchto dnech vyšetřovatel krajské kriminální policie případ ukončil návrhem na podání obžaloby proti skupině pěti obviněných, jejichž činnost byla velmi sofistikovaná, krádeže měli dobře promyšlené a připravené, úkoly měli dopředu stanovené a dle osobnostních rysů pachatelů rozdělené. Využívali nejvyspělejší počítačovou techniku. Trestnou činnost páchali nejenom v našem kraji, ale i v kraji Moravskoslezském a Jihomoravském, přičemž odcizená vozidla těsně po krádeži opouštěla Českou republiku. Pět cizinců čelí obvinění ze zvlášť závažného zločinu krádež a z přečinů poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Čtyři z pětice obviněných je stále ve vazbě, jeden obviněný byl propuštěn.
   Tato organizovaná skupina cizinců se výrazně podílela na krádežích vozidel v našem kraji. V roce 2017 jsme ve Zlínském kraji zaznamenali 89 odcizených vozidel koncernových značek, v letošním roce evidujeme prozatím 8 krádeží.
mjr. Mgr. Lenka Javorková, mluvčí Policie ČR Zlín