„Obchodníkovi“ poslala téměř 400 tisíc. Teď dluží bance, rodině i kamarádce
„Obchodníkovi“  poslala téměř 400 tisíc. Teď dluží bance, rodině i kamarádce
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Téměř čtyři sta tisíc korun, které si půjčila, poslala jednasedmdesátiletá žena z obce u Zlína podvodníkovi, který se vydával za obchodníka s traktory. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, za což hrozí pachateli v případě jeho vypátrání a odsouzení až tříletý trest odnětí svobody.

Cizí muž ženě v polovině října napsal zprávu prostřednictvím sociální sítě. Uvedl, že je obchodník s traktory a žije ve Španělsku. Začali si psát o všedních věcech. Svěřil se, že dostal velkou zakázku na prodej traktorů a letí kvůli ní do Indonésie. Následovala informace o tom, že dostal za prodané traktory 1 800 000 USD v hotovosti a kvůli tak velkému obnosu, který má u sebe, má strach o svůj život. Napadlo ho, že by tyto peníze mohl zaslat diplomatickou cestou právě ženě do České republiky.

Nastal klasický scénář. Ženě se ozvali údajní pracovníci Celní správy ČR, kteří po ní chtěli různé poplatky - za uložení balíčku, za jeho pojištění nebo za okamžité doručení. Když balíček nepřicházel a naopak se množily požadavky ohledně poplatků, vydala se žena společně s rodinnými příslušníky na letiště do Bratislavy, aby si balíček s penězi sama vyzvedla. Tam se od skutečných celníků dozvěděla, že se jedná o podvod. Přesto však s mužem dál komunikovala. Ten jí napsal, že balíček mezitím doputoval na letiště do Prahy a chtěl dalších 185 tisíc za poplatky. Ty už žena neposlala a dostavila se podat trestní oznámení. Peníze, které předtím zaplatila, si půjčila v bance, od rodinných příslušníků i od kamarádek. Celkem přišla o 393 700 korun.

por. Bc. Monika Kozumplíková, Policie ČR Zlín