Nepovedená investice. Senior přišel téměř o 700 tisíc
Nepovedená investice. Senior přišel téměř o 700 tisíc
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Kroměřížští kriminalisté šetří případ podvodu spáchaném na muži, který díky podvodné investiční společnosti přišel téměř o sedm set tisíc korun.

Devětašedesátiletý muž reagoval začátkem února na reklamu, kterou zhlédl na sociálních sítích. Ta ho nalákala na výhodné investování. Svůj zájem projevil vyplněním kontaktního formuláře. Po chvíli byl telefonicky kontaktován ženou, která se mu představila jako finanční analytička investiční společnosti. Ta ho přiměla k zaplacení registračního poplatku 250 Eur, zaslání kopií svých osobních dokladů a instalaci doporučené investiční aplikace včetně aplikace na poskytnutí vzdáleného přístupu. Po úspěšné registraci započal své investice v podvržené aplikaci, pomocí které měl přehled o zhodnocování svých vložených financí. V několika krocích vložil statisícové částky. Při pokusu o výběr svého jmění ovšem vznikl problém. Měl uhradit za různé poplatky a pojištění částku 8 820 Eur a další poplatek pro potvrzení převodu 4 900 Eur. V případě, že by tak neučinil, byl by penalizován 100 Eur denně. V tento moment si uvědomil, že se jedná o podvod. Částka proinvestovaných peněz, včetně plateb za nesmyslné poplatky se vyšplhala k hodnotě sedm set tisíc korun.

Neznámému pachateli v případě jeho dopadení hrozí za trestné činy podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platební prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací až osm let za mřížemi.

por. Radomír Šiška, DiS., Policie ČR Zlín