Na pomoc muži, který chtěl skočit pod vlak, přijeli strážníci včas
Na pomoc muži, který chtěl skočit pod vlak, přijeli strážníci včas
foto: Zlin.cz

Zlínský kraj - Osudové okamžiky v životě 45letého muže ze Zlína se odehrávaly ve čtvrtek 26. září večer.
   Těsně před desátou hodinou přijalo stálé operační centrum Městské policie Zlín oznámení, že v blízkosti Bartošovy čtvrti sedí na železniční trati pravděpodobně podnapilý muž. Ten během hovoru vstal a vydal se po kolejích směrem k centru města.
   „Hlídka MP Zlín na místo dorazila během čtyř minut a dotyčného zastihla na vyšlapané stezce vedle kolejí. Strážníci jej odvedli do bezpečné vzdálenosti od kolejí a dozvěděli se o jeho trápení. Muž se jim svěřil, že se dnes rozešel se svojí přítelkyní, má toho moc v práci a rozhodl se, že nejlepším řešením této bezvýchodné situace bude ukončení života skokem pod vlak," vylíčil dramatickou situaci mluvčí zlínských městských strážníků Pavel Janík.Janík.
   Strážníci u nešťastného muže provedli orientační vyšetření, které prokázalo, že mu v organizmu koluje přes 2,2 promile alkoholu. Vzhledem k jeho psychickému rozpoložení pak na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu, která si muže převzala k dalšímu opatření.
   „I když život nepřináší jen příjemné a radostné chvíle, je dobré si uvědomit, že každá, byť i ta nejkomplikovanější situace, má vždy několik řešení. Sebevražda je však řešením konečným a nezvratným," vzkázal veřejnosti mluvčí strážníků.
   Člověk, který o sebevraždě vážně uvažuje, obvykle vysílá určité signály. Jedná se v podstatě o volání o pomoc, ke kterému by nemělo být jeho sociální okolí, zejména pak nejbližší rodina a přátelé, neteční.
   Pojmenování problému, hledání alternativního řešení, uvolnění emocí či dohoda o odložení sebevraždy mohou být cestou k záchraně lidského života. Stojí to za pokus, a to i s vědomím toho, že ani sebelepší intervence nemusí znamenat, že se člověk o sebevraždu nepokusí znova.
Irena Frolová, Zlin.cz