Myslela si, že mluví s pracovníkem banky. Přišla o 200 tisíc
Myslela si, že mluví s pracovníkem banky. Přišla o 200 tisíc
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Dvaačtyřicetiletou ženu z Kroměřížska kontaktoval koncem prosince neznámý muž, který se představil jako pracovník České národní banky. Tvrdil jí, že účet jejího manžela, ke kterému má dispoziční práva, je napaden. Pokud chce peníze ochránit, musí prý postupovat podle jeho instrukcí. Volající chtěl, aby žena postupně přeposílala peníze na „chráněné“ účty, kde budou v bezpečí a následně jí budou vráceny. Poškozená tak ve strachu o naspořené finanční prostředky učinila a provedla celkem třináct plateb, v celkové výši bezmála 210 tisíc korun.

Žena si poté uvědomila, že se stala obětí podvodníka. Celou věc oznámila na policii. Pachatel se dopustil trestného činu podvod, za což mu v případě dopadení hrozí až pět let vězení.

Policisté upozorňují! Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku.

Více se dočtete na uvedeném odkaze: https://www.policie.cz/clanek/vishing-a-spoofing.aspx

nprap. Ing. Barbora Balášová, Policie ČR Zlín