Medvěd se vrátil pro potrhané ovce. Když je nenašel, zabil další
Medvěd  se vrátil pro potrhané ovce. Když je nenašel, zabil další
Med je med, ale skopové je lepší... foto: Ilustrační foto.

Vsetín - Valašskem se toulající medvěd o uplynulém víkendu roztrhal Jaromíru Machalovi ze vsetínské Horní Jasénky pět ovcí a navíc mu poboural i dva včelíny. V pondělí ráno se pro svou kořist vrátil a když ji nenašel, strhnul podle informací iDnes.cz další ovci jinému chovateli.
   Medvěd, hledající v před zimním spánkem potravu, šel v neděli zřejmě původně po medu a ovoci. Když ale narazil na ovce, dostal chuť na skopové. Vrhnul se tedy na nebohé přežvýkavce a pět jich potrhal. Tři ovce zabil na místě, další dvě musely být posléze utraceny. Jednu ještě žijící dokonce šelma odtáhla až k potoku. Poté ale kupodivu brtník zmizel, aniž by se pustil do hostiny. Zřejmě jej něco vyrušilo. Majitel musel ovce, byť se je chystal brzo porazit, odvézt do kafilerie. Celkově mu vznikla škoda za 23 tisíc korun.
   V pondělí ráno se Jaromír Machala podíval z okna a nevěřil vlastním očím. Medvěd se vrátil a čenichal okolo plotu, kde den před tím zanechal svou kořist. Hledal zabité ovce. Chovatel zavolal policii.
Ochránci přírody chovatelům doporučují, aby svá hospodářská zvířata lépe hlídali a pokud možno je na noc zavírali. Současně připomínají, že lidem tento medvěd není nebezpečný.
   Odstřel škody páchajícího bručouna nepřichází v úvahu, protože se jedná o zvláště chráněného živočicha. I když zvíře způsobuje drobnější škody myslivcům tím, že vyžírá krmeliště pro lesní zvěř, zakročit nemohou. Myslivec by v takovém případě přišel o zbraně a mohl by jít i do vězení. Případné škody chovatelům uhradí stát.
ECHO Valašska