Jeden z chovaných lvů zabil ve Zděchově svého majitele. Zásahovka obě šelmy zastřelila
Jeden z chovaných lvů zabil ve Zděchově svého majitele. Zásahovka obě šelmy zastřelila
Lev Fufík.

Zděchov - Záliba v chovu velkých šelem se krutě vymstila třiatřicetiletému chovateli ze Zděchova. Devítiletý lev Fufi totiž svého majitele Michala Práška včera 5. března okolo sedmé ráno roztrhal.
   Policii zavolal otec, který syna objevil bezvládně ležícího ve výběhu kousek od šelmy. „Na místo přijeli odborníci ze ZOO Lešná, se kterými policisté konzultovali další postup. Variant bylo více, ale nakonec jsme společně stanovili nejméně rizikový postup s ohledem na bezpečnost všech zasahujících složek i občanů. Abychom se mohli dostat k muži, který se nacházel uvnitř objektu, bylo nezbytně nutné s ohledem na životy a zdraví zasahujících policistů oba lvy zastřelit. Poté mohla na místo vstoupit lékařka, která konstatovala smrt muže. Byla nařízena soudní pitva, která objasní příčinu úmrtí,“ uvedla tisková mluvčí Policie Zlín Lenka Javorková.
   Ve Zděchově nastal dopoledne takový mumraj, jako by se po okolí rozutekl celý pavilon šelem. „Na místě postupně zasahovali policisté z obvodních oddělení ze vsetínského okresu, policisté z prvosledových hlídek s dlouhými zbraněmi a k usmrcení zvířat byli přivoláni policisté ze Zásahové jednotky z Brna, kteří na místo dorazili vrtulníkem s přistáním na místním hřišti. Na místě pracoval do odpoledních hodin kompletní výjezd vsetínských kriminalistů, který prováděl ohledání místa činu,“ přiblížila Javorková. Na místo byla povolána rychlá záchranná služba, dům chovatele byl ohrazen páskou a pět okolních domů bylo evakuováno. Místní rozhlas uklidňoval obyvatele, že jim bezprostřední nebezpečí nehrozí.
   Michal Prášek si k nevoli místních obyvatel pořídil nejprve lva Fufiho a posléze ještě i mladou lvici Ljůvu, nyní již tříletou. Fufi už chovatele jednou napadl, k incidentu došlo i vloni v létě, kdy se Prášek procházel s Ljůvou na vodítku po lesní cestě a narazil do ní cyklista. Problémem byl ale samotný chov nebezpečných zvířat. Stavba kotce s výběhem byla označena úředníky za černou stavbu a chov za nelegální. Ačkoliv úřady chovateli udělily několik pokut, v pokračování chovu mu zabránit nedokázaly.
ECHO Valašska