Choval se jako zběsilé zvíře. Za opilství mu hrozí až desetileté vězení
Choval se jako zběsilé zvíře. Za opilství mu hrozí až desetileté vězení
Ilustrační foto

Rožnovsko - Vsetínští kriminalisté stíhají šestatřicetiletého muže z Rožnovska ze zvlášť závažného zločinu opilství, kdy ve stavu nepříčetnosti, do něhož se dostal požitím návykové látky, byl velmi agresivní vůči okolí a napáchal nemalé škody. Jeho agresivní chování vyvrcholilo koncem loňského roku, kdy doma demoloval zařízení domácnosti, napadal své blízké, ubližoval psovi a nakonec byl i velmi agresivní vůči přivolaným policistům a zdravotníkům. Dle konstatování lékařů je muž nebezpečný pro společnost, proto je od minulého týdne, kdy ho v psychiatrické léčebně po nezbytném léčení kriminalisté zadrželi, stíhán vazebně.
   Šestatřicetiletý muž vloni v prosinci v jedné restauraci v obci na Rožnovsku vykopl dveře do skladu, odkud si vzal láhev alkoholu a s tou přešel do restaurace, kde nejprve pokřikoval a poté bezdůvodně fyzicky napadal hosty restaurace a ničil zařízení a také hodil po majiteli dřevěnou židli. Další den bezdůvodně poničil dvě vozidla zaparkovaná před hotelem v Rožnově p. Radhoštěm. Skákal po kapotě, rozbíjel okna a do vozidel kopal.
   Poslední, nejzávažnější incident se odehrál v druhé polovině prosince v rodinném domku v obci na Rožnovsku, kde obviněný muž bydlí se svojí rodinou. Policii přivolali kolem půlnoci rodinní příslušníci, protože muž začal být doma nezvladatelně agresivní, demoloval zařízení domu, hrubě zacházel se psem a fyzicky napadl svého bratra. Na místo vyjela nejprve hlídka rožnovských policistů, následně také policisté z Karolinky a prvosledová hlídka. Na přivolané hlídky byl muž velmi vulgární, nedbal jejich opakovaných výzev, vyhrožoval jim zabitím a poštval na ně psa plemene Rottweiler. Policisté postupně využili všech možných donucovacích prostředků za účelem tohoto nebývale útočného muže zpacifikovat. Ten byl stále agresivnější, několikrát policisty fyzicky napadl a zranil, stále se velmi aktivně bránil a zuřivě kolem sebe kopal, házel po hlídce všechno, co mu přišlo pod ruky a také se neustále sebepoškozoval. Nakonec rozbil okno a tím proskočil nahý ven na zahradu, kde ho následně kolegové zpacifikovali a spoutali na rukou i nohou. I spoutaného ho muselo několik policistů držet, jelikož pokračoval v pokusech o fyzické napadání, při nichž surově kousl ošetřující zdravotnici do ruky. Dle zdravotníků se choval jako zběsilé zvíře.
   Vyšetřovatelka muže po incidentech nejprve obvinila z přečinu krádeže, poškození cizí věci, ublížení na zdraví, výtržnictví a ze zvlášť závažného zločinu násilí proti úřední osobě ve fázi pokusu. Podle znaleckého posudku z odvětví psychiatrie však byl muž v době spáchání uvedených skutků nepříčetný v důsledku předchozího požití návykové látky. Z tohoto důvodu došlo ke změně právní kvalifikace a nyní je muž stíhaný jen pro zvlášť závažný zločin opilství, za který trestní zákon ukládá až desetiletý tret odnětí svobody. Minulý týden podala vyšetřovatelka státnímu zástupci podnět na návrh na vzetí do vazby, který soud akceptoval. Muž je dlouhodobý uživatel drog, které užívá od mladistvého věku. V minulosti byl trestán za výtržnictví.
Vsetínští kriminalisté na případu nadále pracují.
mjr. Mgr. Lenka Javorková, mluvčí Policie ČR Zlín