Dobrý večer, přepravní kontrola! Páteční rej revizorů ve Zlíně odhalil 27 černých pasažérů
Dobrý večer, přepravní kontrola! Páteční rej revizorů ve Zlíně odhalil 27 černých pasažérů
foto: DSZO

Zlínský kraj – V pátek 9. prosince večer si revizoři Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice posvítili na cestující v městské hromadné dopravě. Kontroly odhalily celkem 27 černých pasažérů. V jednom z nich revizoři poznali celostátně hledaného muže, který se jim vytrhl a dal se na útěk.
Nepříjemné překvapení čekalo během pátečního pozdního večera na některé cestující v trolejbusech a autobusech ve Zlíně. Tedy nepříjemné v tom případě, jestliže se domnívali, že jízdní doklady v této době už nikdo nekontroluje, a zkusili využít služeb MHD bez jízdenky. V čase od 17:30 do 22:30 hodin jich šestice revizorů odhalila 27.

„Snažíme se, aby přepravní kontrola fungovala na všech linkách a v každou denní dobu. Není žádné spojení v MHD, které by se do hledáčku revizorů nedostalo. Dochází jak k průběžným kontrolám jízdních dokladů za jízdy ve vozidlech, tak i k jednorázovým kontrolním akcím na jednotlivých zastávkách,“ uvedl ředitel Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Josef Kocháň.

Kontroly na zastávkách, to byl i případ akce z pátečního večera, kdy do terénu vyrazila šestice revizorů. Ti čekají na vytipované zastávce na přijíždějící trolejbus nebo autobus. Nastoupí současně všemi dveřmi do vozidla a během velmi krátké doby prověří jízdenky všech cestujících uvnitř.

„Kdo nemá jízdenku, buď zaplatí na místě přirážku 500 korun, nebo si musí vystoupit, prokázat totožnost a revizor s ním na zastávce sepíše hlášenku. Kdyby neměl průkaz totožnosti, přivolá se policejní hlídka,“ upřesnil tiskový mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Přirážka při platbě v sídle DSZO do deseti kalendářních dnů činí 1 000 korun, později a při právním vymáhání již 1 500 korun.

„Měli jsme tentokrát pro černé pasažéry jakousi předvánoční akci. Výjimečně i ten, kdo přijde přirážku k jízdnému zaplatit dodatečně v desetidenní lhůtě do pokladny v sídle DSZO nebo ji ve stejné lhůtě pošle na bankovní účet, zaplatí jen pětistovku,“ prozradil vedoucí přepravní kontroly Milan Máčala.

Revizoři se v pátek večer přepravovali na vybrané zastávky dodávkou a svá stanoviště měnili. Začali na zastávce Růžová, potom se přesunuli na Čepkov, na Cigánov a na zastávku Pod Babou.

V trolejbusu linky 6 zažili dramatické chvíle, když v sedmnáctiletém mladíkovi bez jízdenky rozpoznali celostátně hledanou osobu. Zůstali s ním na zastávce a ihned o tom informovali státní policii.

„Mladík se jim však vzápětí vytrhl a začal utíkat. Revizoři za ním. V noční tmě ulice Mladcovské a v přilehlé zeleni se jim však ztratil. Na místo mezitím dorazila dvě policejní vozidla, ale ani policistům se ve tmě hledanou osobu dopadnout nepodařilo,“ sdělil Vojtěch Cekota a dodal, že policisté si alespoň převzali mladíkův občanský průkaz, který revizorovi zůstal při sepisování hlášenky v ruce.

Některé z černých pasažérů už revizoři dobře znají. „Nemají žádný majetek, jen nesplatitelné dluhy, žijí na ulici, ani exekutoři si na nich nemají co vzít. Do městské dopravy nastupují bez jízdenky opakovaně. Největším trestem je pro ně – zvláště v zimě – vykázání z tepla vozidla ven. Potom si třeba některý z nich za pár drobných, které najde po kapsách, koupí alespoň jednorázovou jízdenku,“ uzavřel Cekota.

Kateřina Nosková