Policie v příhraničí vypátrala další skupiny běženců. Během dvou měsíců jde už o 448 nelegálních migrantů
Policie v příhraničí vypátrala další skupiny běženců. Během dvou měsíců jde už o 448 nelegálních migrantů
foto: Policie ČR Zlín

Zlínský kraj, Valašsko – V pondělí 18. července odpoledne policisté v našem příhraničí zajistili další migranty ze států Blízkého východu. K záchytu 49 osob došlo v obcích Žítková, Slavkov a Horní Bečva. Jednalo se o čtyři skupiny převážně dospělých mužů, mezi nimiž byla i jedna rodina s dětmi. Žádný z migrantů u sebe neměl doklad totožnosti. Prvotní oznámení na linku 158 učinil místní občan, který u lesa zahlédl skupinu podezřelých osob. Další tři skupiny se nám následně podařilo vypátrat během odpoledne.

Všichni migranti byli převezeni do Zlína k provedení dalších úkonů. Zjišťovala se jejich totožnost, evidovali se a zároveň byla ověřována oprávněnost jejich pobytu na území České republiky.

Vzhledem k jejich vysokému počtu si část z nich v rámci výpomoci převzali policisté z jiných krajů. Všichni tito běženci vstoupili na území České republiky neoprávněně. V současné době jsou omezeni na osobní svobodě a umístěni v zařízení pro zajištění cizinců.

Pátrání po migrantech, jejich ostraha, eskorty na jednotlivá pracoviště cizinecké policie a další úkony zaměstnaly několik desítek policistů z řad cizinecké a pořádkové policie. Do akce byla zapojena také letecká služba s policejním vrtulníkem.

Od května letošního roku zaznamenali zlínští cizinečtí policisté enormní nárůst nelegálních migrantů převážně z Blízkého východu. Od 20. května 2022 do dnešního dne evidují již 448 případů nelegálního překročení státní hranice se Slovenskou republikou, zatímco celý loňský rok až do května roku letošního byl záchyt migrantů nulový. Cizinci nyní využívají nové migrační trasy, a to převážně ze Srbska přes Maďarsko a Slovensko do České republiky a dál do Německa. S nárůstem migrace policie neustále posiluje výkon služby v příhraničí.

mjr. Mgr. Simona Kyšnerová, Policie ČR Zlín