Chtěla prodat oblečení za devadesát korun, přišla o sto tisíc
Chtěla prodat oblečení za devadesát korun, přišla o sto tisíc
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Zlínští policisté se od víkendu zabývají hned dvěma případy, při nichž přišly ženy o peníze při obchodování s použitým oblečením na internetu.

V obou případech nabízely ženy na prodej oblečení prostřednictvím aplikace, která je volně ke stažení na internetu. Ve stejný den obdržely v aplikaci informaci o tom, že oblečení je prodané. Oběma potom přišla přímo v chatu uvnitř aplikace zpráva od kupujícího s žádostí, aby nadále komunikovali prostřednictvím emailu.

Obě ženy s tím souhlasily a přihlásily se do svého emailu. Tam jim přišel odkaz do internetového bankovnictví a následně naprosto nepochopitelně žádost o vyplnění čísla platební karty, což učinily. Po pár hodinách obě zjistily, že se jim z jejich bankovního účtu někdo pokusil strhnout různě vysoké finanční částky. U jedné ženy se jedná o částku více než 74 000 korun, u druhé potom bezmála 100 000 korun. U jedné z nich se dokonce neznámý pachatel pokusil požádat o úvěr ve výši 24 000 korun, naštěstí neúspěšně, nicméně jí v důsledku výběrů zablokovali účet.

Policisté oba případy prověřují jako podezření ze spáchání trestného činu podvod. Za ten hrozí pachateli v případě jeho vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody až na dva roky.

Upozornění:

Pokud obchodujete prostřednictvím různých aplikací na internetu, veďte komunikaci zásadně uvnitř aplikace. Většina těchto aplikací chrání svoje kupující i prodávající a zavazuje se případnou vzniklou škodu uhradit.
Obě ženy byly v pozici prodávajícího, proto bylo nepochopitelné, že jim v emailu přišel odkaz k internetovému bankovnictví a následně požadavek o údaje k platební kartě.
Chraňte si svoje platební údaje i hesla do bankovních aplikací.

por. Bc. Monika Kozumplíková, Policie ČR Zlín