Koronavirem se nakazili dva lékaři ze Vsetína a Rožnova a lékárnice z Kroměříže
Koronavirem se nakazili dva lékaři ze Vsetína a Rožnova a lékárnice z Kroměříže
Ilustrační foto

Vsetín, Rožnov - U lékařky na chirurgii nemocnice ve Vsetíně, lékárnice nemocnice ve Kroměříži a doktora na poliklinice v Rožnově pod Radhoštěm byla ve čtvrtek potvrzena nákaza koronavirem. Všechna zařízení přijala hygienická opatření, jejich provoz v tuto chvíli není ohrožen, vsetínská chirurgie však nyní nebude přijímat pacienty.
   Nemocnice ve Vsetíně i Kroměříži nyní ve spolupráci s krajskými hygieniky dohledávají zaměstnance a pacienty, kteří s oběma zdravotníky přišli do styku. Někteří ze zdravotníků budou muset do karantény, všichni by se měli podrobit testům.
   „Je to situace, které se každé zdravotnické zařízení v této době obává. Bohužel tomu ale nelze účinně předejít. My teď děláme všechno pro to, aby nebyli ohrožení pacienti ani další zdravotníci. Pozitivní test u dvou našich zdravotníků by zároveň neměl být důvodem k panice. Rád bych zaměstnance i veřejnost ujistil, že děláme všechny potřebné kroky, aby Vsetínská i Kroměřížská nemocnice mohly fungovat dál ve stávajícím režimu, kdy pečujeme především o akutní pacienty,“ řekl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.
   Lékařka vsetínské chirurgie i kroměřížská lékárnice se vrátily z pobytu v Rakousku na začátku března, kdy ještě pro tuto oblast nebyla vyhlášena karanténa, příznaky akutního onemocnění neměly.
„Po domluvě s hygieniky musí do karantény jít čtyři lékaři a šest zdravotních sester ze Vsetínské nemocnice a čtyři zaměstnanci lékárny v Kroměřížské nemocnici. Dalších asi patnáct zaměstnanců musí absolvovat odběry. Výdejna lékárny v Kroměříži je už od začátku týdne uzavřena v souvislosti s aktuální změnou režimu všech našich nemocnic. Vsetínské chirurgické oddělení bude nyní v pohotovostním režimu, nebude zatím přijímat pacienty a ti budou směřováni do jiných nemocnic v rámci kraje,“ popsal Radomír Maráček, který byl dnes přímo na místě a dohodl se s hygieniky a vedením Vsetínské nemocnice na dalším postupu.
   Obě nemocnice podle Maráčka ve spolupráci s krajskými hygieniky dohledávají, s kým zdravotnice přišly do kontaktu.
   „Pomohly by nám v tuto chvíli nové rychlotesty, s nimiž bychom mohli všechny kontakty otestovat, aby pacienti ani zdravotníci nezůstávali zbytečně v nejistotě. Ty ale bohužel k dispozici nemáme. Nikdo ze zaměstnanců, kteří jsou nyní v karanténě, nemá v tuto chvíli příznaky onemocnění, proto je budeme odebírat na testy až v pondělí, kdy už by to mohlo být průkazné. Výsledky testů bychom mohli znát hned ten den i díky tomu, že už testujeme v naší laboratoři ve zlínské nemocnici,“ doplnil šéf krajských nemocnic.

Starosta: Lékaře nakazil nezodpovědný navrátilec z dovolené
   U nakaženého lékaře z rožnovské polikliniky už hygiena dohledala, kdo s ním byl ve styku, uvedl starosta města Radim Holiš (ANO) na Facebooku města.
„Jde o komunitní přenos. Nakažený člověk nebyl nikde na dovolené, ale nakazil ho někdo, kdo na dovolené byl, měl příznaky a s nimi bohužel chodil. Je to o to horší, že se od tohoto ne úplně vhodně se chovajícího člověka nakazil lékař městské polikliniky,“ uvedl starosta Holiš.
   Všichni pacienti lékaře a lidé, se kterými přišel do kontaktu, byli již informováni.
   „Mám o případu zprostředkovanou informaci od hygieniků. Pacientů, kteří přišli s doktorem do kontaktu a musí zůstat v karanténě, jsou jednotlivci, maximálně pár desítek,“ sdělil iDNES.cz starosta Holiš.
   „Zaznamenali jsme mezi lidmi informaci, že se snad má Rožnov uzavírat, ale chci ji dementovat. Není tomu tak,“ doplnil.
   Krajští hygienici nechtějí konkrétní případ příliš komentovat. Z okruhu doktora vytipovávají pacienty, kteří se budou testovat.
   „Ordinace a přilehlé prostory jsou desinfikovány. Poliklinika Rožnov je nadále v provozu, bohužel však dnes došlo k výpadku pevné telefonní sítě. Na opravě se aktuálně pracuje,“ uvedlo město na svých webových stránkách. (již jsou v provozu, pozn. ECHO Valašska).
   Na Rožnovsku bylo dnes podle města zaznamenáno pět nových případů nákazy koronavirem. Jde o komunitní šíření nákazy, uvedla radnice.
   Podle posledních údajů krajských hygieniků je na Vsetínsku devět nakažených, v celém Zlínském kraji je jich 40.
   Z Rožnova pochází také první potvrzený případ nákazy koronavirem ve Zlínském kraji, a to u dvaačtyřicetileté ženy, která pobývala v Itálii, nákaza byla potvrzena minulý týden v pondělí.
Starosta vyzval lidi, aby zůstali doma a nevycházeli, zejména senioři. Město s 16 tisíci obyvateli nabízí lidem rozvoz potravin i léků, zřídilo infolinku.
ČTK, fuk