Hospic Citadela zvítězil v hlasování zákazníků Tesco a získal 30 tisíc korun
Hospic Citadela zvítězil v hlasování zákazníků Tesco a získal 30 tisíc korun

Val. Meziříčí - Vy rozhodujete, my pomáháme. To je název programu Nadačního fondu Tesco, který je zaměřen na podporu lokálních neziskových a příspěvkových organizací. Zákazníci mají každoročně jedinečnou možnost zvolit si jeden ze tří projektů, které podporují společenský život ve svém okolí. O vítězném projektu hospice Citadela rozhodli zákazníci prodejen z Valašského Meziříčí a Zubří.
   Program Nadačního fondu Tesco nezná poražených. O přízeň, kterou zákazníci vyjadřují pomocí hlasovacích žetonů, bojují se svými projekty tři organizace. Všechny tři pak obdrží grant. O jeho výši rozhoduje pořadí. Vítěz obdrží 30 tisíc korun, druhý 16 tisíc korun a třetí v pořadí 10 tisíc.
   Na třetím místě v hlasování valašských zákazníků prodejen Tesco letos skončila s 6 083 hlasy Auxilium o. p. s. Společnost pomáhá dětem a mladým osobám s nejtěžším stupněm postižení. Částka 10 tisíc korun poputuje na uspořádání týdenního prázdninového pobytu pro tyto děti. Hlavním cílem je dopřát odpočinek rodinám, které se o ně starají.
   Denní stacionář Naděje ve Vsetíně je určen lidem s těžkým mentálním či kombinovaným postižením, kteří jsou převážně nebo zcela odkázáni na pomoc druhých lidí. „Přesto si přejí žít život stejně jako druzí, mít přátele, zážitky. V Naději se snažíme o to, aby klienti měli možnosti projevit svou osobnost, naučit se novým věcem a naplnit den smysluplnými aktivitami, které vzešly z jejich přání. Projekt muzikoterapie a canisterapie těmto lidem zaručeně vnese novou kvalitu do jejich života,“ sdělila Jitka Němcová, která za stacionář převzala šek na 16 tisíc korun. Tato organizace od zákazníků získala 6 613 hlasů.
   Nejvíce zákazníky prodejen oslovil projekt hospice Citadela pro lidi trpící demencí v duchu metody Snoezelen. Zákazníci mu odevzdali 12 952 žetonů. „Rádi bychom jednu z místností vybavili vůněmi, tóny hudby, světelnými podněty, hmatovými pomůckami, měkkostí koberců a dalšími pomůckami tak, abychom vytvořili zázemí, kde se budou cítit dobře, relaxovaně, bezpečně, příjemně a budou mít možnost rozvíjet své potřeby. Děkujeme občanům Valašského Meziříčí, Zubří, ale také organizátorům za podporu,“ uvedla Zuzana Venturová z hospice Citadela.
   V porovnání s loňským rokem se v hlasování sešel dvojnásobný počet žetonů. „Všem organizacím jsme letos dali možnost prezentovat se před našimi zaměstnanci, ale také u zákazníků. To možná přispělo k vyššímu zájmu veřejnosti,“ myslí si manažer valašskomeziříčské prodejny Bohumil Koucký.
   Spolu s ním předávali organizacím symbolické šeky představitelé valašskomeziříčské radnice – starosta Robert Stržínek a místostarostka Yvona Wojaczková. „Podporu sociální oblasti považuji za nesmírně důležitou. Jsem rád, že se soukromé společnosti zapojují do obdobných aktivit. Veřejné rozpočty jen těžko dokáží vykrýt všechny potřeby. Ještě větší poklonu si zaslouží pracovníci v sociálních službách. Odvádí obětavou a náročnou práci,“ prohlásil starosta Robert Stržínek.
Bc. Lukáš Martinek, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí