Florální kostel se otevře ve středu 22. června
Florální kostel se otevře ve středu 22. června
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – Unikátní projekt umělců Michaely a Jiřího Černického, který tvoří 57 listnatých stromů na dohled památného vrchu Helštýn ve Valašském Meziříčí už roste do krásy. Ve středu 22. června v 11.00 se za účasti autorů, geologa Václava Cílka a dalších hostů poprvé představí veřejnosti.

Zelenou katedrálu o rozměrech 51 x 30 metrů tvoří vzrostlé jabloně, topoly a duby, které lemuje květnatá louka. „Minimálně v rámci České republiky se jedná o ojedinělý projekt s přesahem dalších desítek let, kdy bude Florální kostel postupně růst. I proto nebylo vůbec jednoduché vybrat vhodné místo pro jeho umístění. Nakonec jsme zvolili právě Helštýn, který patří k dominantám města a je oblíbeným cílem výletů s krásným výhledem na Valašské Meziříčí,“ vysvětlila místostarostka Yvona Wojaczková.

Vznik projektu s náklady 514 tisíc Kč umožnila také dotace bezmála 463 tisíc od místní společnosti CS CABOT, spol. s. r. o. Zbývající částku pak uhradilo město z vlastního rozpočtu. „Samotná výsadba proběhla v loňském roce. Nyní se již stromy krásně zelenají a společně s květnatou loukou tvoří unikátní prostor. Proto jsme se rozhodli pozvat manžele Černické jako autory původní myšlenky a další hosty včetně uznávaného geologa Václava Cílka a Florální kostel slavnostně otevřít veřejnosti. Věřím, že se postupně stane cílem procházek, svateb nebo jen místem tichého rozjímání,“ pozvala místostarostka Wojaczková. Slavnostní otevření zelené katedrály proběhne ve středu 22. června od 11.00 hodin a doplní jej vystoupení žáků místní ZUŠ Alfréda Radoka.

Od roku 1948 stojí na Helštýně památník obětí 2. světové války podle návrhu architektů Josefa Místeckého a Jaroslava Hlaváče. V roce 2019 jej během rekonstrukce doplnil také půdorys barokního letohrádku Belvedere, jenž zde stál až do poloviny 19. století. Na jaře 2021 pak nechalo město na dohled od památníku vysadit Florální kostel s květnatou loukou.

Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí