DPNK: Vsetíňáci najezdili a nachodili o 12 tisíc km více než vloni
DPNK: Vsetíňáci najezdili a nachodili o 12 tisíc km více než vloni
foto: Radovan Kocúrek

Vsetín – Dvanáctý ročník květnové výzvy s názvem Do práce na kole (DPNK) je minulostí. Zapojilo se do něj rekordních 24 699 účastníků ze 48 pořadatelských měst. Podruhé v řadě mezi nimi nechyběl Vsetín. Celkově se do DPNK zapojilo 220 zaměstnanců místních firem a institucí, kteří dopomohli našemu městu k 19. místu v hodnocení měst z hlediska počtu účastníků a k 15. místu z hlediska absolvované vzdálenosti.

„Těší mě, že květnová výzva lákala v našem městě oproti loňsku ještě více. Potvrzuje to skutečnost, že Vsetíňáci absolvovali na kole, koloběžce či pěšky do a ze zaměstnání 75 908,68 kilometru, což je o téměř 12 tisíc kilometrů více než v minulém ročníku. Všichni účastníci zaslouží za svou vytrvalost a aktivitu velkou pochvalu,“ uvedla místostarostka Simona Hlaváčová, která se stejně jako vloni do DPNK také aktivně zapojila.

Hlavní kategorií květnové výzvy nebylo absolvovat zdravou formou pohybu nejvyšší počet kilometrů, ale především se takto pohybovat s co nejvyšší pravidelností. Základní pravidlo výzvy, které určuje, že každá jízda do a ze zaměstnání musí měřit nejméně 1,5 kilometru, splnila se stoprocentní pravidelností pětice z celkového počtu 60 týmů, jež Vsetíňáci v rámci DPNK sestavili. Těmito nejaktivnějšími týmy byly LABO-GANG, Čačatour (oba ze společnosti Austin Detonator), HRk Brk, oMikron (oba ze společnosti Kayaku Safety Systems Europe) a Čovkani (Vodovody a kanalizace Vsetín).

Již tradičně se vyhodnocovaly i dvě vedlejší kategorie jednotlivců, ve kterých určoval pořadí součet absolvovaných kilometrů. V obou případech si na Vsetíně zajistil prvenství Radek Zgarba z týmu Galusky na Kayaku společnosti Kayaku Safety Systems Europe. Kategorii Zelené kilometry, zahrnující kolo a chůzi, vyhrál s celkovým součtem 2 140,2 kilometru a kategorii Zelené kilometry po svých, v níž se hodnotily cesty absolvované pěšky, ovládl výkonem 364,6 kilometru.

V DPNK se hodnotí i jednotliví zapojení zaměstnavatelé. V rámci ankety Cyklozaměstnavatel roku se mezi účastníky květnové výzvy zjišťovalo, která firma poskytuje zaměstnancům nadstandardní podmínky pro cyklisty a běžce. Na Vsetíně se jejím vítězem stala společnost Kayaku Safety Systems Europe. Její zaměstnanci se stejně jako vloni do DPNK zapojili ve velkém počtu. Celkem 39 jejích zaměstnanců vytvořilo 13 týmů. Stejný počet týmů sestavilo i 48 zaměstnanců společnosti Austin Detonator, která tak zaznamenala vůbec největší účast. Pomyslný bronz v tomto směru patří společnosti KASKO – BLINDS, jejíž barvy hájilo v 7 týmech celkem 33 zaměstnanců.

Kampaň DPNK Vsetín ale nebyla jen o pravidelném zdravém pohybu při cestách do práce a zpět. Její účastníci si užili i několika tzv. akcí na triko. Patřily mezi ně dvě Snídaně na cyklostezce s Kayaku a veřejná vyjížďka se Skupinou přátel lehkého šlapání. V rámci akcí na triko bylo možné čerpat i řadu benefitů od partnerů – vstupné zdarma do městských lázní, fairtradová káva zdarma v Lísce či 20% sleva na registraci v Masarykově veřejné knihovně.

Celou výzvu ukončila v pátek 17. června afterparty s vyhlášením výsledků na koupališti Pod Pecníkem.
Její součástí byla i benefiční akce Nadačního fondu Svět oken. „Děkuji všem organizátorům, vsetínským firmám a nadačnímu fondu, jenž rozdělil rovným dílem částku ve výši 75 908 Kč odpovídající kilometrové vzdálenosti, kterou Vsetíňáci letos v rámci DPNK pokořili, čtyřem organizacím působícím v sociální oblasti – Agartě, Elimu, Rosce a místní pobočce Svazu tělesně postižených ČR. Daru si vážím a věřím, že bude inspirací pro další ročníky naší vsetínské výzvy“ uzavřela místostarostka Hlaváčová, garantka DPNK na Vsetíně.

Michal Horský