Do Lešné a Vsetína na Festival ptactva
Do Lešné a Vsetína na Festival ptactva

Vsetín, Lešná - Se zajímavou nabídkou, jak spojit příjemnou procházku s poznáním života ptáků kolem nás, přichází Muzeum regionu Valašsko. O nadcházejícím víkendu pořádá na Vsetíně a v okolí Choryňského rybníku akci s názvem Festival ptactva. Na své si přijdou dospělí i děti.
   Festival ptactva je součástí mezinárodní kampaně BirdLife International, která má za cíl upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Za jejich pozorováním se vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších zemích po celé Evropě. Získaná data budou následně k dispozici na webu České společnosti ornitologické.
   Muzeum regionu Valašsko pořádá hned dvě vycházky. Ta první se uskuteční v sobotu 5. října na trase ze Lhotky nad Bečvou k Choryňskému rybníku. „Sraz je v 8.45 hodin na vlakovém nádraží ve Lhotce. Zájemci z Valašského Meziříčí mohou přijet společně vlakem s vedoucím ČSOP Valašské Meziříčí Mirkem Dvorským. Sraz na vlakovém nádraží ve Valašském Meziříčí je v 8.25 hodin,“ informoval zoolog Muzea regionu Valašsko a hlavní organizátor akce Zdeněk Tyller. Účastníci vycházky se dozví spoustu zajímavostí z ptačí biologie a ekologie, životních strategií ptáků či odchytu a kroužkování ptáků. Pozor, za trvalého silného deště se akce nekoná. Informace získáte na tel. číslech 775 284 222 (Tyller) nebo 728 585 009 (Dvorský).
   Na Vsetíně se Festival ptactva uskuteční v neděli 6. října. „Sejdeme se v 8 hodin u vchodu do Panské zahrady ze strany od náměstí Svobody. Povíme si konkrétně o životě pozorovaných ptáků, uvidíte nárazové sítě pro odchyt a také si například řekneme, proč se vlastně ptáci kroužkují. Podle zájmu účastníků se můžeme projít i podél řeky Bečvy a nakonec i k zámku,“ uvedl Tyller. Pro případ velmi silného deště je připravena i „mokrá varianta“ na vsetínském zámku. „Vystoupali bychom na věž, kde je krom krásné vyhlídky i rozsáhlá přírodovědná expozice. K tomu by proběhla i přednáška o ptácích v místnosti s dataprojektorem. Pokud si nebudete s počasím jisti, volejte na mé telefonní číslo 775 284 222,“ doplnil Tyller.
Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzeum regionu Valašsko, p. o.