Do deseti let chce být Valmez bez závažných dopravních nehod
Do deseti let chce být Valmez bez závažných dopravních nehod
Valašskomeziříčská radnice. foto: Zdeněk Kment

Val. Meziříčí – Od letošního roku má radnice k dispozici platnou strategii bezpečnosti silničního provozu na roky 2021-2030 (dále strategie). Jejím hlavním cílem je: Valašské Meziříčí – město bez závažných dopravních nehod.
   Novou strategii připravila valašskomeziříčská Komise BESIP ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu Brno. „Vychází mimo jiné z takzvané Vize nula, k níž jsme se připojili už dříve, a jejímž cílem je zcela eliminovat smrtelné dopravní nehody na území Valašského Meziříčí,“ říká místostarostka Zdislava Odstrčilová.
   Z analytické části strategie vyplývá, že za posledních 10 let (2010-2019) na území města Valašské Meziříčí zemřelo 9 osob, těžce zraněno bylo 49 a lehce pak 469 osob. K dalším 880 nehodám došlo „pouze“ s hmotnou škodou a celkové ekonomické ztráty podle výzkumníků dosáhly bezmála 1 miliardy Kč. „Všechna uvedená čísla jsou alarmující. To je také hlavní důvod, proč si strategie pro dalších deset let klade za cíl právě vizi: Valašské Meziříčí – město bez závažných dopravních nehod,“ vysvětluje místostarostka Odstrčilová. Dopomoci k tomu má navrhovaný Akční program: „Mimo jiné na základě vytipovaných problémových lokalit stanovuje opatření, jejichž realizace může během dvouletých cyklů přispět ke snížení dopravní nehodovosti a jejích následků. S tím souvisí také pokračování dlouhodobé činnosti naší Komise BESIP, která pravidelně organizuje množství výchovných a vzdělávacích akcí pro děti, mládeže i širokou veřejnost zaměřených na zodpovědné chování a pohyb na komunikacích.“
   Uvedený strategický dokument města zároveň navazuje na Strategii bezpečnosti silničního provozu Zlínského kraje a na Strategii BESIP 2021-2030 ČR. Radnice za jeho vytvoření zaplatila 80 tisíc Kč.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí