Den zubů poradil dětem z dětských domovů
Den zubů poradil dětem z dětských domovů
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – Už druhý ročník osvětové akce zaměřené na prevenci a správnou zubní hygienu u dětí z dětských domovů proběhl ve Valašském Meziříčí. Opět ji uspořádalo Zubní Centrum na Křižné ve spolupráci městem a dalšími organizacemi.

Dne zubů se tentokrát zúčastnily čtyři desítky dětí a mládeže ve věku od 3 do 20 let z dětských domovů ve Valašském Meziříčí, Zašové a Liptále. „Správná ústní hygiena je klíčová v prevenci vzniku zubního kazu a onemocnění dásní a parodontu. Je důležité si ji osvojit ideálně od útlého dětství a podstatná je vždy role rodičů. Dnes navíc existuje možnost individuální návštěvy dentální hygienistky, ale děti z dětských domovů v tomto bývají značně znevýhodněny. Po loňském úspěchu jsme se proto s městem rozhodli tuto akci zopakovat,“ vysvětlil autor myšlenky, zubní lékař Jan Šrubař. Ten spolu s kolegyněmi z řad dentálních hygienistek představil dětem zmíněnou problematiku srozumitelnou formou s cílem podpořit u nich základní hygienické návyky. Zubní Centrum na Křižné pro děti zajistilo také kartáčky a další hygienické potřeby nezbytné pro správnou péči o zdravý chrup.

Město Valašské Meziříčí se pak spolu se SVČ Domeček, městskou policií, kynologickým klubem TATR Valmez a ZŠ Křižná postaralo o doprovodný program. „Den zubů je skvělou akcí, která vede děti ke správnému čištění zubů a péči o chrup. Letos se nám do ní podařilo nově zapojit také dětský domov z Liptálu, díky čemuž jsme pokryli celý okres a to je moc dobře. Věřím, že v akci budeme pokračovat i v následujících letech a pomůžeme tak dětem z dětských domovů předcházet zubním problémům,“ doplnil starosta Robert Stržínek. Velkou radost udělal dětem i dárek od valašskomeziříčské pobočky společnosti KFC, která pro ně zdarma připravila oběd.

Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí