Den s vůní medu nadchl děti i dospělé
Den s vůní medu nadchl děti i dospělé
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí - V pátek 11. září se na náměstí uskutečnil již osmý Medový den včelařů z Valašskomeziříčska. Tradiční akce, která je součástí Dnů města, nabídla nejen tematickou zábavu pro děti v podobě her a kreativní dílničky, ale také širokou nabídku včelařských produktů.
   Včelaři a další prodejci nabízeli na náměstí nejen výborné medy, voňavé perníčky, svíčky a další včelařské výrobky, ale také sezonní ovoce a zeleninu. Nechybělo ani sladké a slané občerstvení. Děti a dospělé fascinoval prosklený úl s živými včelami.
  „Ve spolupráci s členy základní organizace Českého svazu včelařů Valašské Meziříčí pořádáme Medový den pravidelně a vždy má u veřejnosti pozitivní ohlas. Jsem ráda, že se touto formou může kdokoliv seznámit s prací včelařů. Jedná se o krásný a užitečný koníček, který je ale zároveň velmi náročný. Přesto věřím, že se nám opět podařilo inspirovat zájemce, kteří by se chtěli chovu včel věnovat,“ hodnotí akci místostarostka Yvona Wojaczková. Pro děti byly připraveny hry o životě včel, ukázka včelařského vybavení či vlastnoruční zdobení medových perníčků.
   Součástí Medového dne byla již tradičně soutěž o nejlepší med. Do letošního ročníku přihlásili soutěžící 20 vzorků. Rozhodování pětičlenné poroty tak nebylo vůbec jednoduché. Jednotlivé vzorky medů hodnotili zejména na základě senzorických vlastností – chuť, vůně či barva. Nejlepší a nechutnější med během celého dne zároveň vybírala také veřejnost.
Výsledky soutěže:

Vítězové podle hodnocení odborné poroty:
Květový med – Jindřich Pilát
Medovicový med – Jindřich Pilát
Pastovaný med – Antonín Drda

Vítěz veřejné soutěže:
Jaroslav Čtvrtníček
Veronika Davidová, MěÚ Valašské Meziříčí