Na Slovácku se bude točit celovečerní film. Místní si v něm můžou zahrát
Na Slovácku se bude točit celovečerní film. Místní si v něm můžou zahrát

Zlínský kraj - Do Zlínského kraje zamíří na přelomu září a října filmový štáb tragikomedie ‚Tichý společník‘. Snímek bude vznikat v režii Pavla Göbla, který je současně autorem knižní předlohy. V hlavních rolích se objeví Bolek Polívka, Klára Issová a Ondřej Malý. Produkce hledá v regionu zájemce o komparzní role.
    „Natáčení bude probíhat od 6. 9. do 7. 10. v Uherském Brodě a okolí. Do komparzu se nám můžou hlásit jak muži, tak i ženy – bez ohledu na věk či postavu. Honorář za natáčení se pohybuje od 500 Kč do 900 Kč v závislosti na odtočených hodinách,“ uvádí Kamila Hlochová, výkonná producentka ze společnosti Frame100r. Zájemci o komparzní role se mohou hlásit na e-mailu komparz@frame100r.com. „Ve zprávě musí uvést své jméno a příjmení, datum narození, telefonní číslo a adresu bydliště. Důležité je také připojit aktuální fotku tváře a celé postavy,“ doplňuje Hlochová.
   Projekt Tichý společník vznikl nejdříve jako scénář. Ten byl oceněn nadací RWE. Poté jej autor, Pavel Göbl, přepsal do knižní podoby. Novela získala cenu Magnesia Litera a nominaci na cenu Josefa Škvoreckého. Jedním z důvodů tohoto ocenění byla i Göblova práce s jazykem. Jako rodák ze Slovácka a dlouholetý obyvatel Valašska stvořil z těchto dvou nové libozvučné nářečí. Nejen proto je téměř celý děj filmu zasazen právě do regionu Uherskobrodska.
   Tvůrci, kteří z velké části pochází ze Zlínského kraje, chtějí prostřednictvím Tichého společníka divákům ukázat jedinečnou magii zdejší krajiny i její schopnost být plnohodnotným aktérem děje. „Štáb bude natáčet konkrétně v Bystřici pod Lopeníkem, Bánově, Komni, v Březové, Vápenici, Lopeníku, Lidečku a v Uherském Brodě,“ popisuje Magdaléna Hladká ze Zlín Film Office.
   Hotový snímek má v příštím roce zamířit do kin. A jeho námět? V podhorské obci vyvstane problém – téměř plný hřbitov a kolem něj žádný volný pozemek. Většina lidí v obci jsou katolíci, takže šetření místem v podobě uren tady nehrozí. Obecní pobuda, lesní dělník a hrobník Miroslav Malina přijde s netradičním řešením...
Magdaléna Hladká, ZLÍN FILM OFFICE