Zlínská neonatologie má další celorepublikovou novinku – přístroj TIMPEL
Zlínská neonatologie má další celorepublikovou novinku – přístroj TIMPEL
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Zdravotníci na Novorozeneckém oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně začali jako první v České republice používat v klinické praxi přístroj TIMPEL, který umožňuje elektrickou impedanční tomografii u dětí všech hmotnostních kategorií. Přístroj nemocnice pořídila za dva miliony korun.

„Jedná se o sofistikovaný monitor plicních funkcí, který neinvazivním způsobem nejen monitoruje parametry dechových funkcí, ale dokáže identifikovat některé plicní patologie novorozenců dříve, než dosud používané metody. Umožňuje tak s předstihem reagovat na tyto situace a optimalizovat dechovou podporu, případně zahájit rychleji potřebnou léčbu,“ říká k novince MUDr. Jozef Macko, Ph.D., primář Novorozeneckého oddělení KNTB.

„Manipulace s přístrojem je velmi jednoduchá a intuitivní. Personál byl proškolen, přístroj nevyžaduje složité nastavení, což nám umožňuje jeho rychlé a efektivní využití v každodenní praxi. Přístroj má speciální pásek, který přikládáme na hrudníček miminka – nijak nezatěžuje ani nedráždí kůži a neomezuje dítě v pohybu. Velkou výhodou je, že během monitorování může být dítě v náručí maminky, a to i v případě kojení. Díky přehlednému ovládání a rychlé dostupnosti tomografických obrazů se stal cenným pomocníkem v péči o naše nejmenší pacienty,“ pochvaluje si přístroj vrchní sestra Novorozeneckého oddělení KNTB Mgr. Marcela Pumprlová.

Zdravotníci mohou přístroj používat u dětí všech hmotnostních kategorií. „Je neinvazivní, velmi vhodně doplňuje dosud používanou monitoraci plicních funkcí novorozenců a značným benefitem je fakt, že jej lze použít u miminka, napojeného na dýchací přístroj, i u toho spontánně dýchajícího,“ doplňuje informaci primář Jozef Macko.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB