Zlínská nemocnice má nový přístroj na léčbu močových kamenů
Zlínská nemocnice má nový přístroj na léčbu močových kamenů
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Nový litotryptor, tedy přístroj určený k léčbě močových kamenů, pořídila Krajská nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně. Metodu rázové vlny k rozbíjení močových útvarů ve zlínské nemocnici používají už 30 let. KNTB je jedinou nemocnicí v kraji, která metodu a přístroj na urologii používá. Nové vybavení si přišli do nemocnice prohlédnout také hejtman Radim Holiš a náměstkyně Olga Sehnalová.

Ještě před zavedením endoskopických metod a rázových vln se močové kameny operovaly otevřeně, tedy kožním řezem v délce 20 až 30 centimetrů, kdy lékaři vypreparovali močovod nebo ledvinu a kámen se kleštěmi vyjmul. Nynější metody jsou daleko šetrnější a s mnohem kratší rekonvalescencí. Ročně ve Zlíně takto ošetří v průměru 200 pacientů.

„Nový přístroj s elektrickým výbojem v kapalině je modernější verzí toho předchozího. Procedura rozbíjení trvá zhruba hodinu, provádíme ji při tlumení bolesti injekcí. Následně pacienta tři hodiny sledujeme v čekárně litotryptoru nebo na urologickém oddělení," uvedl MUDr. Martin Kučera, primář Urologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

Doplnil také, že obecná prevence v případě zdravotních potíží tohoto charakteru je jednoduchá. Pravidelné a dostatečné doplňování tekutin, a to alespoň dvě decy každé dvě hodiny. Polovinu tekutin by měla tvořit čistá kohoutková voda ochucená trochou citronové šťávy. Ideální je však mít mineralogický rozbor konkrementu z metabolické ambulance KNTB. Podle něj je pak doporučení přesnější a účinnější.

Soňa Ličková, tisková mluvčí Zlínského kraje