Víte, jak si správně umýt ruce? Zlínská nemocnice zve veřejnost na akci ke Světovému dni hepatitidy
Víte, jak si správně umýt ruce? Zlínská nemocnice zve veřejnost na akci ke Světovému dni hepatitidy
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Víte, jak si správně umýt ruce? Máte ponětí, jaké nepřátele si nosíte na rukách? Odpovědi na tyto a celou řadu dalších otázek poskytne veřejnosti Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, a to ve středu 28. července. Tento den byl vyhlášen Světovým dnem hepatitidy. Akce pro veřejnost zaměřená právě na hygienu rukou se uskuteční od 10 do 14 hodin a centrem dění se stane hlavní lékárna v nemocničním areálu.
   „Do lékárny umístíme speciální přístroj firmy HARTMANN-RICO na hygienu rukou, který si budou moci návštěvníci vyzkoušet. Ukáže jim, jestli si umí správně mýt a dezinfikovat ruce. Poté zájemcům rádi poradíme, co na mytí rukou případně vylepšit nebo co všechno je možné udělat pro minimalizaci rizika onemocnění virovou hepatitidou,“ uvedla Jana Lehnertová, vedoucí Oddělení nemocniční hygieny zlínské nemocnice.
   Hygiena rukou je pro udržení zdraví velmi důležitá, protože až 80 procent všech infekčních onemocnění je přenášeno právě jimi. Patří mezi ně i virová hepatitida A (VHA), známá také pod názvy „nemoc špinavých rukou“ či „žloutenka“. Vyvoláván ji vir, který je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí. Dokáže jej však zničit například pětiminutový var, desetihodinové působení teploty 60 stupňů celsia nebo působení desinfekčních prostředků.
   Výskyt VHA je celosvětový, častější je v zemích s nízkým hygienickým standardem. Postihuje především děti a mladé dospělé. Při pobytu v zahraničí je riziková také konzumace potravin, proto je vhodné dodržovat pravidlo Světové zdravotnické organizace, které zní: „Převařit, upéct, oloupat anebo nechat být.“
   Česká republika patří mezi země s relativně nízkým výskytem VHA. Základem prevence je dodržování zásad osobní hygieny, zejména mytí rukou po použití WC a vždy před konzumací stravy. Nemalý význam má i mytí ovoce a zeleniny před konzumací. Odolnost organismu proti VHA lze zvýšit i očkováním. V ČR jsou dostupné bezpečné a účinné očkovací látky pro děti a dospělé. Očkování proti VHA nepatří mezi povinná, tedy hrazená státem, ale mezi očkování na vlastní žádost, která si platí sám žadatel.
Mgr. Renáta Večerková, tisková mluvčí Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně