Ve spolupráci s KNTB vznikl inovativní kojící a přebalovací box
Ve spolupráci s KNTB vznikl inovativní kojící a přebalovací box
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – České studio Archetypo, zabývající se mimo jiné inkluzivním designem, představilo již v roce 2022 jedinečné řešení pro maminky s dětmi – inovativní přebalovací a kojící box NOOK MAMA, umožňující diskrétní péči o miminko ve veřejném prostoru. To vše v soukromí a pohodlí, avšak bez vyčlenění z okolního dění. Ve spolupráci s Krajskou nemocnicí Tomáše Bati ve Zlíně, konkrétně s Novorozeneckým a Gynekologicko-porodnickým oddělením KNTB, kde je box v prostorách u ambulancí umístěný, a na základě těchto reálných zkušeností, nyní přišlo studio s dalšími vylepšeními, která uplatnilo ve vývoji nové modelové řady – NOOK MAMA Mark 2.

„Naše nemocnice se ráda stala prvním místem pro moderní přebalovací a kojící box Studia Archetypo. Kojení na veřejnosti je často diskutováno a mnohé maminky vítají prostor, kde mají s dítětem trochu soukromí,“ uvádí MUDr. Jozef Macko, Ph.D., primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení KNTB

Bc. Ivana Cvičková k tomu dodává: „NOOK MAMA box je velkým přínosem pro naše oddělení. Maminky ho hodně využívají a velmi kladně hodnotí, že tady mohou komfortně a diskrétně nakojit i přebalit své děti. Box pro ně zajišťuje soukromí, což nám předtím v čekárně u ambulancí chybělo.”

„Umístění NOOK MAMA Mark 1 ve zlínské krajské nemocnici jsme vnímali jako velký krok a zároveň jakousi zátěžovou zkoušku, která měla funkčnost našeho řešení ověřit v praxi. Díky hodnotným podnětům od personálu nemocnice i maminek, jež náš kojící a přebalovací box využívaly, jsme dostali skvělou příležitost přizpůsobit výrobek jejich potřebám ještě více. Společně s KNTB jsme tak začali vyvíjet mladšího bratra NOOK MAMA – model Mark 2.” říká Filip Markytán ze studia Archetypo.

Nové řešení a design věnuje pozornost vnitřnímu prostoru boxu. Plocha přebalovacího pultu, sedák kojícího křesla i všechny vnitřní stěny jsou nyní opatřené čalouněním z hygienické koženky. Změnou prošel i materiál nosných stěn, kdy využívá kvalitní LTD desky s volitelným dekorem lamina. NOOK MAMA Mark 2 je celkově méně náročný na údržbu, zaručuje odolnost a poskytuje optimální řešení vhodné k umístění do jakýchkoliv veřejných prostor s vysokým vytížením i přísnými nároky na hygienu.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB