Zlínský kraj – Počet žen, které přicházejí ke gynekologovi s podezřením, že u nich může vznikat rakovina, na Zlínsku roste. Gynekologové tyto pacientky s předrakovinovým nálezem na děložním hrdle směrují do specializovaných ambulancí, kde jim nález ošetří. V Uherském Hradišti umí tyto stavy odstranit „na počkání“. Ženy nemusí trávit až dva dny v nemocnici ani shánět předoperační vyšetření, po krátkém zákroku odejdou domů „po svých“.
Stavy, které předcházejí rakovině děložního hrdla, nyní umí lékaři důkladněji zachytit, a to díky povinným testům na agresivní HPV viry, které tento typ změn způsobují. „Tyto testy musí každý gynekolog provést v 35, 45 a 55 letech ženy. Odhalí i ty případy, u nichž klasické cytologické stěry selhaly. Těžké prekancerózy umíme šetrně odstranit a zabránit vzniku rakoviny děložního hrdla,“ vysvětluje MUDr. Leopold Rotter, Ph.D., vedoucí lékař gynekologického centra Gynmeda v Uherském Hradišti.
Jakmile odborníci v hradišťském centru rozhodnou, že je nutné nález ošetřit, jsou schopni nebolestivý zákrok – tzv. konizaci děložního čípku – provést během 15 minut. „Používáme speciální operační techniku v lokálním znecitlivění,“ říká MUDr. Rotter. „Pacientka tak nemusí na zákrok do nemocnice, kde by musela až dva dny ležet. Vyhne se také předoperačnímu vyšetření včetně odběrů nalačno a následné zátěži spojené s anestezií. V našem centru to zvládneme s místním znecitlivěním, doslova za několik minut. Pacientka může jít poté okamžitě domů.“
Je však důležité, aby ženy přišly ke gynekologovi včas – dříve, než se z prekancerózy rakovina rozvine. Od roku 2014 v České republice funguje systematický plošný screening karcinomu děložního hrdla. V jeho rámci gynekologové provádí u žen cytologický stěr, jenž umí nález odhalit. Zdravotní pojišťovny tento stěr hradí jednou ročně od 15. roku věku. „Ročně vyšetřujeme stovky pacientek s abnormálními nálezy na děložním hrdle. Je to až několikanásobně více ve srovnání s dobou před 10 lety, kdy plošný screening začal. Přibližně u 100 žen ročně pak u nás v Hradišti řešíme těžké předrakovinové nálezy, a to právě konizací děložního hrdla,“ dodává gynekolog.
V České republice rakovinou děložního hrdla ročně onemocní přibližně 730 žen, více než 300 z nich na zhoubný nádor zemře. Nemoc postihuje převážně ženy v produktivním věku – přibližně 60 % pacientek má mezi 30–59 lety. Nejčastější příčinou tohoto typu rakoviny je nákaza agresivními viry HPV. Lze se však proti němu očkovat a od ledna tohoto roku zdravotní pojišťovny vakcinaci plně hradí dívkám a chlapcům od 11 let.
Mgr. Barbora Kroutilíková, PR Specialist MaVe PR