Světový týden glaukomu: Přijďte si nechat vyšetřit oči!
Světový týden glaukomu: Přijďte si nechat vyšetřit oči!
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – V rámci Světového týdne glaukomu, který letos připadá na 12. až 18. března, nabízejí zdravotníci Očního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně ve středu 15. března v čase 14:30-16:30 hodin preventivní bezplatné měření nitroočního tlaku bez objednání.

Říká se mu „tichý zloděj zraku“. Řeč je o glaukomu neboli zeleném zákalu. Jeho příznaky jsou většinou plíživé a nedávají o sobě vědět. Odhalit se dají jen při lékařském vyšetření. Rizikovými faktory jsou vysoký nitrooční tlak, vyšší věk nebo onemocnění glaukomem u blízkého příbuzného. „Zvýšený nitrooční tlak je s diagnózou glaukomu úzce spjat. Proto je důležité navštívit svého očního lékaře zejména v případě, že pacient pociťuje nějaké změny ve vidění nebo bolesti očí. Samotné vyšetření na speciálním přístroji zabere jen několik minut. Pokud budou hodnoty zvýšené, pacienta objednáme na komplexní oční vyšetření,“ popsal průběh preventivního glaukomového dne v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně oční lékař MUDr. Jan Pohanka.

Na Očním oddělení KNTB ošetřují zdravotníci pacienty v glaukomové poradně každý všední den. Léčba je u každého pacienta individuální. „Nejčastěji probíhá pomocí kapek, které snižují nitrooční tlak a pacient si je dlouhodobě aplikuje do oka. Další možností jsou laserové zákroky a také chirurgické výkony – klasické i mikroinvazivní,“ doplnil MUDr. Jan Pohanka.

Oční oddělení Krajské nemocnice T. Bati nabízí komplexní léčbu glaukomu v plné šíři, a to včetně nejmodernějších a k oku nejšetrnějších metod. Oddělení také provádí konzultace pro spádové oční lékaře a ostatní oční oddělení v okresních nemocnicích jako nejvyšší pracoviště ve Zlínském kraji.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB