Stomatochirurgové z KNTB použili 3D CT při rekonstrukci obličeje
Stomatochirurgové z KNTB použili 3D CT při rekonstrukci obličeje
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Chirurgové z Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně využili jako první v České republice technologii hybridního operačního sálu k rekonstrukci poraněných obličejových kostí. Operovali dvacetiletého pacienta po pádu z výšky 14. patra.

Mladého muže po pádu primárně ošetřili zdravotníci v Praze. Odtud byl ve stabilizovaném stavu převezen do zdravotnického zařízení v místě bydliště, tedy ve Zlínském kraji. Pět týdnů po prvotním ošetření mu zdravotní stav dovolil následné vyšetření ve zlínské krajské nemocnici. „Zjistili jsme, že pacient potřebuje korekce obličejových kostí a měkkých tkání. Protože bylo komplikované určit správné postavení kostních úlomků pomocí běžných metod používaných na operačním sále, využili jsme technologii mobilního CT přístroje přímo během operace,“ popsal Jiří Šimek, primář Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Krajské nemocnice T. Bati.

Použití zobrazovacích metod přímo při operaci, určených k navigaci chirurga, je dnes považováno za efektivní a moderní technologii, pronikající do všech intervenčních odvětví medicíny. Mobilní CT bylo však přímo při operaci obličeje v České republice použito vůbec poprvé.

Mladý pacient podstoupil šestihodinovou operaci. Byla první v řadě dalších výkonů, které je třeba provést do úplného uzdravení. „K nám se pacient dostal po pěti týdnech od pádu. Postavení kostí po úrazu a prvním ošetření v jeho obličeji nebylo uspokojivé a dobré pro budoucí život – esteticky i funkčně. Domluvili jsme se proto na operaci a využili zobrazovací metody 3D CT přímo na sále. Díky tomu jsme mohli hned vidět, nakolik je korekce přesná, a vyhnout se nesprávnému postavení. Mladík měl poraněné kosti po celém obličeji včetně kořene nosu, očnic, horní a dolní čelisti. Rozšířením horní čelisti došlo k vytvoření poúrazovému „rozštěpu“ patra, neměl hlavičky dolní čelisti zakloubené v jamkách. Jednotlivé kosti na sebe navazují, proto nesprávné postavení částí obličeje a zubních oblouků „řetězí“ jakoukoliv chybu dál. Promítá se to potom do všech částí obličeje od čela až k bradě. Bylo to komplikované poranění a nelehká operace,“ uvedl primář Jiří Šimek.

Jeho kolega a další operatér z Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Krajské nemocnice T. Bati Štěpán Pohanka k tomu dodal: „U první operace jsme dávali dohromady obličejový skelet. Po zhojení kostí řešíme další následky poranění – například uvolnění jizvy dolního víčka doplněním kožního štěpu a jeho následné „podložení“ tukovou tkání tak, aby víčko bylo plně funkční. Dalším úkolem bude plastika měkkého patra, které po rozdělení při polykání neplní svoji funkci. Pacient má tudíž potíže jíst a mluvit jako dříve. A na řadu přijde také doplnění chybějících zubů.“

Součástí léčby je intenzivní rehabilitace otevírání úst, které je po pěti týdnech omezeno zkrácením žvýkacích svalů. Masáže výše zmíněných jizev pomáhají snížit jejich tah a omezení pohybu. Mladého

pacienta čekají v budoucnu ještě další operace, které by měly pomoci následnému zavedení zubních implantátů k náhradě chybějících zubů a okolní přilehlé kosti. Ve zlínské krajské nemocnici absolvoval celkem tři operace, čtvrtá by měla následovat zanedlouho. Tak, aby byl jeho návrat k běžnému životu co nejsnazší.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB