Školní rok v regionu byl slavnostně zahájen za účasti představitelů kraje
Školní rok v regionu byl slavnostně zahájen za účasti představitelů kraje
foto: Jiří Balát

Zlínský kraj – Hejtman Radim Holiš a radní pro školství Zuzana Fišerová symbolicky zahájili nový školní rok 2022-2023 ve Zlínském kraji. Osobně zavítali mezi žáky a učitele některých středních škol, kde se pozdravili se zaměstnanci a studenty a všem popřáli hodně štěstí a ty nejlepší podmínky k přípravě na budoucí povolání.

Hejtman navštívil Gymnázium Uherské Hradiště, kde zároveň slavnostně uvedl do funkce nového ředitele Richarda Horkého, který ve funkci vystřídal Zdeňka Botka. „Děkuji panu Botkovi za dlouholeté úsilí a práci pro gymnázium a novému řediteli přeji, aby se mu dařilo a se svým týmem navázal na svého předchůdce a školu společně dále rozvíjeli,“ řekl Radim Holiš.

Kroky radní Zuzany Fišerové zodpovědné za školství a kulturu vedly do zlínského Gymnázia Lesní čtvrť a také do Střední školy gastronomie a obchodu Zlín.

Podle předběžných odhadů pracovníků krajského odboru školství bude ve školním roce 2022-2023 ve Zlínském kraji navštěvovat mateřské školy přibližně stejný počet dětí jako v roce 2021-2022, tedy okolo 19 800 dětí, z toho je asi 320 malých Ukrajinců. „V období zápisu k předškolnímu vzdělávání přijaly mateřské školy žádosti o umístění 8 603 dětí, což je o 108 víc, než v předchozím školním roce. Přijato bylo 5718 dětí. Z tohoto počtu se na 620 malých chlapců a děvčat vztahuje povinnost předškolního vzdělávání, přičemž individuální formou se bude vzdělávat 100 dětí,“ přiblížila situaci radní Zuzana Fišerová.

Do 1. tříd základních škol přichází zhruba 6000 prvňáčků, včetně 200 ukrajinských dětí. Ve všech základních školách regionu se tak bude učit asi 52 400 žáků.

Do 1. ročníků denního studia středních škol nastupuje podle odhadů krajského odboru školství přibližně 6 800 nových žáků a celkem se takto bude vzdělávat kolem 25 000 mladých lidí. „Očekáváme, že do středních škol přibyde i 140 Ukrajinců. Přesná čísla však budeme moci sdělit až na konci září – podle toho, kolik žáků reálně do školních lavic usedne,“ dodala radní Fišerová.

Ve Zlínském kraji působí přes 600 školských zařízení. Jejich zřizovateli jsou nejčastěji obce (pod ně spadá většina mateřských a základních škol). Z celkového počtu 67 středních škol je Zlínský kraj zřizovatelem 50 organizací, dalšími zřizovateli jsou soukromé subjekty, stát a církev.

Více informací o vzdělávání ve Zlínském kraji na webu www.zkola.cz.

Helena Mráčková, Krajský úřad Zlínského kraje