Odborníci ze zdravotnictví a školství řešili, jak zesílit spolupráci. Plánuje se otevření nových vyšších odborných škol
Odborníci ze zdravotnictví a školství řešili, jak zesílit spolupráci. Plánuje se otevření nových vyšších odborných škol
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Jak zatraktivnit zdravotnické obory na školách a jak přilákat do krajských nemocnic nové pracovníky, to bylo hlavní téma středečního setkání odborníků ze zdravotnictví a školství, kteří se sešli v Baťově mrakodrapu, v sídle Zlínského kraje. Pracovní jednání se uskutečnilo pod záštitou náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Olgy Sehnalové a radní pro školství a kulturu Zuzany Fišerové.

Nedostatek zdravotníků ve Zlínském kraji kopíruje situaci v celé České republice. Lepší spolupráce resortů a společný tlak na stát, by podle Olgy Sehnalové mohl být klíčem k řešení. „Chceme-li zachovat dostupnost péče ve stávajícím rozsahu, musíme do výchovy a vzdělávání zdravotníků investovat dlouhodobě, motivovat všechny, kdo se na vzdělávání podílejí a samozřejmě se snažit o udržení stávajícího personálu i ve spolupráci s vedením měst a obcí. To vše musí jít ruku v ruce se změnami a zjednodušením systému vzdělávání v celé České republice," uvedla náměstkyně.

V oblasti školství reaguje Zlínský kraj na nedostatek zdravotníků zvýšením počtu vyšších odborných škol (VOŠ). Dosud bylo možné studovat VOŠ při zdravotnických školách ve Zlíně a ve Vsetíně, nově se připravuje rozšíření akreditace také na Střední škole průmyslové, hotelové a zdravotnické Uherské Hradiště a na Střední zdravotnické škole Kroměříž. Jejich otevření se předpokládá ve školním roce 2023/2024.

„Díky tomuto kroku zvýšíme počet absolventů a můžeme tak pomoci řešit nedostatek zdravotníků v našem kraji," uvedla radní pro školství Zuzana Fišerová, podle které je třeba se zaměřit i na to, aby absolventi z oboru neodcházeli. „Důležitým prvkem je vlídné prostředí během jejich praxe, to může sehrát významnou roli v dalším rozhodování při výběru pracoviště. Je to jedna z věcí, na které se musíme zaměřit," podotkla radní Zuzana Fišerová.

Z debaty odborníků vzešla řada podnětů, které by mohly situaci zlepšit, například společná propagace zdravotnických oborů nebo zmiňované zlepšování podmínek v průběhu praxe. V souvislosti s tím už Zlínský kraj podniknul první kroky. Nově finančně odmění pracovníky v nemocnicích, kteří se podílí na rozvoji a zaškolení nových zaměstnanců a studentů v rámci odborných praxí. Pro vyplácení odměn poskytne kraj více jak 11 milionů korun. Díky práci podpořených školitelů by v krajských nemocnicích mohlo být letos proškoleno až 180absolventů a 548 studentů škol.

Soňa Ličková, tisková mluvčí Zlínského kraje