Radní schválili pořízení pomůcek do středních škol za téměř 8 milionů korun
Radní schválili pořízení pomůcek do středních škol za téměř 8 milionů korun
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Čtyři nové projekty na nákup učebních pomůcek pro odborné vzdělávání studentů středních škol schválili na svém pondělním jednání radní Zlínského kraje. Týká se to Tauferovy střední odborné školy veterinární Kroměříž, Vyšší odborné školy potravinářské a Střední průmyslové školy mlékárenské Kroměříž, Středního odborného učiliště Uherský Brod a Střední školy zemědělské a přírodovědné Rožnov pod Radhoštěm.

„Ve všech případech jde o školy se statutem Centrum odborné přípravy. Jejich vybavení novými učebními pomůckami, které by se mělo uskutečnit ještě letos a celkově vyjde na téměř 8 milionů korun, umožní žákům osvojit si základní odborné dovednosti nezbytné pro výkon budoucího povolání a také se výrazně zvýší kvalita výuky odborných předmětů,“ sdělila krajská radní pro školství Zuzana Fišerová.

Tauferova střední odborná škola veterinární Kroměříž plánuje nákup učebních pomůcek a přístrojového vybavení do stávajících odborných učeben a laboratoří. Jde například o mikroskopy, laboratorní myčku skla, demineralizační aparaturu nebo výukové modely zvířat. Celkové náklady: 1,880 milionu korun.

Vyšší odborná škola potravinářská a Střední průmyslová škola mlékárenská Kroměříž pořídí nové vybavení pro obory zaměřené na analýzu a technologii potravin. Půjde mimo jiné o automatické byrety, analytické váhy, termostat s lázní, sušárnu s ventilátorem, cylindrokónický tank či konvektomat. Celkové náklady: 1,850 milionu korun.

Střední odborné učiliště Uherský Brod hodlá nakoupit učební pomůcky pro žáky zemědělských učebních oborů, konkrétně zahradní traktor s vozíkem, podkopové bagrovací zařízení za traktor, univerzální frézku s digitálním odměřováním a strojní vrtačku s autoposuvem. Celkové náklady: 1,964 milionu korun.

Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm zakoupí nové pomůcky pro učňovský obor Zemědělec – farmář, a to nakladač, drapák s lopatou, manipulační kleště, fixační klec a luční brány. Celkové náklady: 1,902 milionu korun.

Všechny projekty se budou ucházet o dotaci v rámci výzvy Ministerstva zemědělství pro rok 2023 vyhlášené letos v lednu. Jedná se o pravidelnou výzvu zaměřenou na podporu Center odborné přípravy. Na jeden projekt lze získat dotaci až ve výši 1,666 milionu korun.

Bc. Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje