Předčasné porody doma. Baťovka s nimi má mnohaleté zkušenosti
Předčasné porody doma. Baťovka s nimi má mnohaleté zkušenosti
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Na paní Marcelu přišly porodní kontrakce v 29. týdnu těhotenství. Zastihly ji doma na chodbě. Stačila přivolat „záchranku“, než však dorazila, dítě bylo na světě. Dýchalo spontánně, i když s potížemi, maminka mu poskytla potřebné teplo a záchranáři po základním ošetření přivolali novorozenecké oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.
   „Vyjížděli jsme k dítěti, které bylo v celkově uspokojivém stavu a které jsme i s jeho maminkou převezli k nám na jednotku intenzívní péče. Dobře si na ten případ pamatuji. Situace, kdy se v takovém předstihu rozběhne porod doma jsou opravdu výjimečné. Většina z nich však má šťastný konec a platí to i pro tento,“ vzpomínal Jozef Macko, primář novorozeneckého oddělení Baťovky.
   Jestliže porody v 29. týdnu těhotenství, tedy cca deset týdnů před běžným termínem, jsou výjimečné, předčasné příchody dětí na svět jsou běžné. Rodí se takto každé desáté dítě. Na tento fakt upozorňuje i Světový den předčasně narozených dětí, který letos připadá na středu 17. listopadu. Už dnes si ho připomnělo novorozenecké oddělení Baťovky, večer se připojí také město Zlín, jehož radnice bude purpurově nasvícena.
   O předčasně narozené děti se v České republice starají perinatologická centra. Je jich dvanáct, jedno z nich ve zlínské nemocnici, kde je součástí novorozeneckého oddělení. Za čtvrt století jeho existence vyjížděli zdravotníci k předčasným porodům mnohokrát. „Ve většině případů se jedná o rutinní činnost,“ podotkl Jozef Macko.
   V rámci zajištění předčasných porodů a převozů takto narozených dětí a jejich maminek Baťovka úzce spolupracuje se Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje. Společně řešily už stovky případů, občas s podobně napínavým průběhem jako byl u paní Marcely. „Jsme kolegům a kamarádům ze zdravotnické záchranné služby za skvělou spolupráci opravdu vděčni. A vděčni jim jsou i naši pacienti a jejich rodiče,“ vzkázal Jozef Macko.
Mgr. Zdeněk Dvořák, PR specialista KNTB ve Zlíně, Mgr. Renáta Večerková, tisková mluvčí KNTB