Operační středisko krajské „záchranky“ posílili dva vojáci
Operační středisko krajské „záchranky“ posílili dva vojáci
Operační středisko ZZS ZK. foto: ZZS ZK

Zlínský kraj – Operační středisko Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) posílili od dnešního dne, tedy čtvrtka 4. března, dva příslušníci Armády ČR. Pomáhají vyřešit aktuální nedostatek kmenových zaměstnanců ZZS ZK na tomto klíčovém pracovišti, způsobený onemocněními včetně COVID-19.
   Z plného stavu 22 operátorů je nyní z pracovní činnosti vyřazena téměř pětina. „Obrátil jsem se proto s žádostí o výpomoc na armádu. Vojáci nám vyšli ochotně vstříc, za což jim velmi děkuji,“ vzkázal Josef Valenta, ředitel ZZS ZK. Doplnil, že příslušníci Armády ČR budou ve Zlíně pomáhat minimálně v příštích třech týdnech. 
   Jeden z vojáků je bývalým zaměstnancem „záchranky“ a na operačním středisku již pracoval. Jeho předností je i to, že bydlí v dojezdové vzdálenosti. Pro jeho kolegu z armády bude nynější působení v ZZS ZK první zkušeností. Protože nebydlí v regionu, dostal k dispozici ubytování přímo na zlínské základně. 
   Operační středisko je pro činnost „záchranky“ velmi důležité. Průměrně přijímá během každého dne 350 hovorů, po jejichž vyhodnocení operátoři určují další postup včetně vysílání sanitek či vrtulníků k pacientům. Kvůli absencím způsobeným onemocněními požádala ZZS ZK o pomoc Armádu ČR už ke konci loňského roku. Také tehdy dostala k dispozici dva operátory, oba s předchozími zkušenostmi s tímto pracovním zařazením. 
S využitím tiskové zprávy ZZS ZK, p.o.
Bc. Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje