Očekávaný Jaguar Trek nebo pokračování Karibuni. Zlínská zoo chystá v roce 2022 spoustu novinek
Očekávaný Jaguar Trek nebo pokračování Karibuni. Zlínská zoo chystá v roce 2022 spoustu novinek
foto: Archiv Zoo Zlín

Zlínský kraj – Jaguar Trek, centrum pro supy, nový pavilon pro slony nebo pokračování projektu Karibuni. To jsou jen některé z novinek, které v roce 2022 chystá zlínská zoo pro své návštěvníky.

Rok 2022 se ve zlínské zoo ponese ve znamení překvapení a novinek. Tou největší bude květnové otevření expozice pojmenované Jaguar Trek. „Jaguáři se do zoo znovu vrátí po téměř 25 letech. Kromě jaguárů zde představíme i americké druhy ptáků, lidé se mohou těšit např. na kondory andské,“ přiblížil ředitel Roman Horský a dodal, že Jaguar Trek zcela změní návštěvní trasu, zmizí totiž obávané prudké stoupání v serpentýnách pod tropickou halou.

Ještě před těmito změnami zahrada v dubnu otevře první etapu vzdělávacího a chovného centra pro supy. „Vzniká v africké oblasti a chceme zde ukázat, jak důležitým článkem jsou supi ve volné přírodě, a to samozřejmě ve vazbě i na další zvířata. V první etapě představíme expozice damanů, želv a afrických ptáků. Druhou etapu, zařízení pro chov supů, rozběhneme letos na podzim,“ pokračoval ředitel Horský.

Velmi zásadní událostí, kterou ocení především trojice slonic s nyní půlročním slůnětem, bude dokončení první etapy Karibuni, konkrétně chovného zařízení pro slony s vnitřním ustájením a dalším sloním výběhem. „V závěru roku 2022 nás proto čeká stěhování slonů do nového pavilonu. A také bude docela náročné najít nový druh, pro který upravíme stávající pavilon slonů včetně přilehlého výběhu,“ upřesnil Roman Horský.

Na podzim 2022 zlínská zoo rozběhne dvě významné opravy expozic, a to asijské průchozí voliéry a výběhu medvědů pyskatých. „Medvědům zvýšíme jejich komfort a ve spodní části výběhu pro ně připravíme další prostor, kde se budou moci schovávat a odpočívat. Zároveň však díky různým průhledům je uvidí i návštěvníci,“ nastínil Horský.

V roce 2022 odstartuje také druhá etapa projektu Karibuni. „Na to se opravdu těším. Nejméně rok nám zabere příprava projektové dokumentace. Ta bude zahrnovat nejen expozice velkých afrických savců, např. žiraf, buvolů nebo nosorožců, ale také prostornou restauraci a dva africké kempy, což bude pro nás zcela nová výzva,“ řekl Roman Horský.

V souvislosti s pokračováním projektu Karibuni vznikla pracovní skupina složená ze zástupců města Zlína, Zlínského kraje a zoo, která se zaměří na další investiční rozvoj zoologické zahrady. „Karibuni je naprosto průlomová vize, jakým směrem se má ubírat chov zvířat v lidské péči. Ne tradiční zoologická zahrada, ale atraktivní přírodní biopark, kde jsou lidé obklopeni zvířaty,“ zdůraznil ředitel Roman Horský.

Kateřina Nosková